Většinou platí pravidlo, že nejlepší je sníst zeleninu syrovou, jelikož tak neztrácí žádné vitamíny a jiné prospěšné látky. Neplatí to však u všech druhů zeleniny. Rajčata, špenát, mrkve, chřest a dýně – u těchto potravin nejlépe uděláme, když je uvaříme. Ale pozor! Nesmíte je přesmažit, tím pak ztrácí veškeré ozdravné látky a naopak získávají ty škodlivé.
- Mrkev
Asi víte, že mrkev je dobrá pro váš zrak. Ale proč? Jelikož obsahuje beta karoten, který se v těle přeměňuje na vitamín A – no a právě ten nám napomáhá k dobrému zraku! Když mrkev uvaříte, obsah beta karotenu v mrkvi jakoby zázrakem vzroste a tím pádem bude zdravější.
- Rajčata
Rajčatové omáčky a kečup – díky nim konzumujete spoustu uvařených rajčat. Pokud je nejíte, a zůstáváte pouze u syrových rajčat, měli byste začít. Podle výzkumů totiž syrové rajče obsahuje pouze 4 % látky lykopen, protože takové rajče má tlustou buněčnou stěnu, díky které se do těla tato látka dostane obtížně. Jakmile je uvaříte, konzumace této látky bude nejen snadnější, ale také se jí z potraviny uvolní více.
Také záleží, jak zeleninu uvaříte….
- U většiny výzkumů vědci došli k tomu, že ten nejlepší způsob, jak zeleninu uvařit, je na pánvi (ne v hrnci) ji zakápnete dvěma až třemi lžícemi vody nebo vývaru a necháte ji vařit.
- Vařte zeleninu v celku, ne nakrájenou. Nejen, že si tím udrží aroma, ale je daleko větší šance, že si tak uchová všechny prospěšné látky.
- Přidejte trochu tuku. Nejlépe v podobě oleje – olivového, avokádového nebo oleje ze lněného semínka, tím budete zeleninu trávit lehčeji.
- Špenát
Pepek námořník – u něj jsme si díky pohádkám jistí, že mu svaly narostly právě díky špenátu! Ani on ho však nejedl v syrové podobě. Svaly mu narostly nejen díky železu, který špenát obsahuje, ale také díky látce folát = vitamín B, jež je nezbytný pro růst buněk. Nevařte jej však, nejlépe uděláte, když jej trochu podusíte v páře, díky čemu se z něj látka folát neztratí!
- Chřest
Tato zázračná potravina obsahuje velké množství vitamínů A, C a E, tak stejně i látky folát. Stejně jako u rajčat platí nekonzumovat jej v syrové podobě, jelikož jeho buněčná stěna je příliš tlustá, když jej tedy uvaříte, veškeré vitamíny se z něj uvolní a vy jich tak pozřete daleko více.
- Dýně
Ano, víme, syrovou dýni člověk běžně nekonzumuje. Uvařená je však výborná, vzpomeňte si například na tu výbornou podzimní dýňovou polívku! Zároveň je opravdu nutričně bohatá, obsahuje spoustu antioxidantů – například beta karoten. Doporučujeme si vytvořit dýňovou omáčku na jakoukoliv vařenou zeleninu, taková kombinace je výborná!