Známe to všichni. Když přijde na jídlo, je s dětmi mnohdy těžké pořízení. Nechtějí jíst tohle a támhleto. Co jim chutnalo včera, nebudou jíst dnes. Co s tím? Jak děti přimět, aby jedli? Přinášíme vám pár tipů, které by vám měly pomoci.
1. Vytvořte pevný režim
Děti potřebují jíst každé tři až čtyři hodiny, to znamená tři hlavní jídla, dvě svačiny a dostatek tekutin. Pokud s tím budete počítat a budete vždy připraveni, budou vaše děti jíst mnohem vyváženěji.
2. Nevařte každému na objednávku
Před několika lety jsem tímto zlozvykem trpěla i já sama. Vařila jsem dvě večeře. Jednu, o které jsem věděla, že bude chutnat dětem a jinou pro sebe a manžela. Bylo to vyčerpávající. Teď vařím jedno jídlo pro všechny a děti si z jídla vyberou, co chtějí sníst. Děti si vždy berou příklad z rodičů, takže brzy budou jíst vše, co připravím.
3. Nové potraviny zařazujte do jídelníčku pomalu
Děti mají od přírody odpor k jídlu, které je pro ně nové. Svým dětem říkám, že jejich jazýček si někdy jen musí zvyknout na novou chuť, než jim začne nové jídlo opravdu chutnat. Pomoci může ale i příklad v podobě dětského idolu. Marty odmítal i jen ochutnat kuličku hrášku, dokud jsem mu neřekla, že Michael Jordan jí spoustu hrášku, aby zůstal velký a silný. Od té doby by Marty jedl hrášek taky pořád.
4. Povolte sladkosti
Příležitostná konzumace malého množství nezdravého jídla zabrání, aby se takové jídlo pro dítě stalo zakázaným a tím dvojnásobně přitažlivým. Bonbonům, limonádám a sušenkám říkáme „občasné“ jídlo.
5. Udělejte z toho zábavu
Čím kreativnější při prezentaci jídla dokážu být, tím rozmanitější potraviny mé děti jedí. Děláme usměvavé palačinky a dáváme jídlům legrační jména (růžičky brokolice jsou „dětské stromy“ nebo „dinosauří potrava“). Hitem je i vše, co je malé nebo mini. Ze sendvičů vytvářím pomocí vykrajovátek srdíčka hvězdičky a mé děti to milují.
6. Jděte dětem příkladem
Pokud neustále držíte diety nebo se stravujete nepravidelně, vaše děti vyrostou s domněnkou, že takové chování je normální. Buďte k sobě upřímní a podívejte se, jaký příklad svým dětem dáváte. Důvěřujte svému tělu a jeho signálům, abyste rozpoznali, kdy se cítíte hladoví a kdy sytí a vaše děti se od vás přirozeně naučí to samé.