O špaldě se v posledních letech mluví zejména ve spojitosti se zdravou výživou a vegetariánstvím. Je jednou z nejstarších pěstovaných obilovin na světě a kromě ozvláštnění jídelníčku, může také pomoci k udržení pevného zdraví. Jaké jsou její hlavní zdravotní přínosy?
Zlepšuje zažívání
Díky vysokému obsahu vlákniny podporuje konzumace špaldy správnou funkci trávicího systému. Vyhnete se tak zácpě, průjmům, křečím i nafouknutému břichu.
Snižeuje cholesterol
Vláknina má v těle další důležitou funkci, kterou je schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
Zlepšuje krevní oběh
Díky vysokému obsahu železa a mědi pomáhá regulovat krevní oběh. Železo a měď jsou totiž důležité pro tvorbu červených krvinek, brání vzniku chudokrevnosti a jako bonus zajistí krásné vlasy.
Přispívá k hormonální rovnováze
Špalda je bohatá na niacin (vitamín B3), který hraje důležitou roli v produkci hormonů (zejména pohlavních) v nadledvinkách.
Zajistí zdravé kosti
Velké množství minerálů obsažených ve špaldě je nezbytné pro správnou funkci kostí. Jedná se především o zinek, hořčík, měď, fosfor a selen. Zařazením špaldy do jídelníčku pomáháte předejít vzniku osteoporózy.
Podporuje růst a vývoj
Díky fosforu a bílkovinám může být špalda prospěšnou součástí dětského jídelníčku. Podporuje totiž správný růst a vývoj.
Ovlivňuje imunitní systém
Vitamín B1 je důležitý pro správnou funkci imunitního systému, pomáhá snížit stres a úzkost.
Pomáhá předejít onemocnění cukrovkou
Díky vláknině je špalda dobrou volbou pro prevenci a dokonce i při léčbě cukrovky. Delší rozklad obsažených cukrů zajistí vyrovnanou hladinu cukru v krvi.
Pozor na lepek! Přes veškerá pozitiva se jedná o potravinu obsahující lepek. Osoby s alergií na gluten by se proto měli špaldě vyhýbat.
Zdroj: https://www.organicfacts.net/