Když se u dětí objeví vyrážka, opuchnutí, otok rtů, zvracení, astma nebo průjmy, měli byste zbystřit. Může se jednat o alergickou reakci, které se zbavíte, když vyřadíte z jídelníčku potraviny, které ji způsobují. Které to jsou a jak poznat, že se jedná právě o ně?
Různou formou alergie trpí dnes třetina naší populace. Větší šanci na alergii máte, když jsou alergičtí oba vaši rodiče. Riziko, že budete mít také alergii, je v tomto případě 75 %. Pokud je alergikem jen jeden rodič, je riziko až 40 procent. Je všeobecně známé, že kojení působí jako prevence alergií. První nemléčný příkrm se dětem s rizikem vzniku alergie dává až po pátém měsíci života.
Alergie se mohou ovlivnit také v závislosti na životní prostředím, ve kterém děti žijí. Náchylnější k alergiím bývají děti, které žijí ve smogem znečištěném ovzduší. Pokud jsou rodiče kuřáci, měli by být k dítěti v tomto směru maximálně ohleduplní a cigaretu si zapalovat pouze venku.
Mezi největší alergeny patří ryby, vejce, mořské plody, jahody, cereálie, čokoláda. Alergie se může také projevit po konzumaci určitých léků anebo zrádných éček v potravinách.
Pokud se vyskytne alergická reakce, zkuste z jídelníčku na čtrnáct dní postupně vysazovat potraviny, které mohou alergii způsobovat. Jedině tak zjistíte, co vašemu dítěti nedělá dobře a čeho byste se měli vyvarovat.