Pokrmy z brambor patří v našich končinách mezi nejoblíbenější a nejchutnější jídla, která nejsou složitá na přípravu a většinou je zvládne každý. Bramborové lokše patří mezi staré recepty, které připravovaly už naše babičky. Podávaly se tradičně s kachnou a se zelím nebo jen omaštěné sádlem, posypané osmaženou slaninou. Výborné jsou ale také na sladko s povidly a mákem. Pokud se vám začaly sbíhat sliny, přinášíme vám zde recept na přípravu bramborových lokší.
Suroviny
Na přípravu lokší budeme potřebovat: 1kg brambor, 300g hladké mouky, 1 lžičku soli a rozuštěné máslo nebo sádlo na potření. Pokud máte kačení nebo husí sádlo, tak určitě použijte na slanou variantu. A jako první je potřeba uvařit menší brambory ve slupce, které po uvaření necháme úplně vychladnout.
Postup přípravy
Vychladlé a oloupané brambory nastrouháme na jemno a ve větší míse je smícháme dohromady s prosátou moukou a solí. Ručně promícháme a zpracujeme těsto, ale nemusíte to s tím zpracováváním dlouho přehánět, protože pak by se vám těsto začalo lepit. Takto připravené těsto nechte pár minut odpočinout a zhruba po pěti minutách z něho vytvořte váleček o průměru cca 5cm a nakrájejte ho na cca 2,5cm široké kousky, které v dlaních vytvarujete do kuliček. Tyto kuličky válečkem rozválíte na pomoučené desce na placky o tloušťce cca 2 – 3mm.
Pečení
Vyválené placky pečeme z každé strany na rozehřáté suché pánvi. Jde to celkem rychle, tak hlídejte, ať se vám nespálí. Dříve babičky pekly tyto lokše přímo na kamnech, ale my si je budeme péct na teflonové nebo litinové pánvi. Každou hotovou lokšu potřeme z jedné strany rozpuštěným máslem nebo sádlem a skládáme je na sebe, tím se nám omastí obě strany. Po upečení je přikryjte převrácenou mísou, aby vydržely dlouho teplé. No a teď už je jen na vás, jestli si je dáte s povidly a mákem nebo s kachnou a zelím nebo také s fazolovou polévkou. Dobrou chuť.