Naplánujte si návštěvu zahradnictví a nakupujte bylinky! Nevadí, když třeba zrovna nemáte zahrádku, bylinky se dají pěstovat i v květináči za oknem. Inspirujte se, v jakých jídlech používat kopr, šalvěj a estragon.
Kopr
Už od dob starověkého Říma je kopr symbolem vitality. Ve středověku jej lidé brali jako ochranu před čarodějnicemi a byl používán jako ingredience ve spoustě magických lektvarů. V kuchyni jeho listy jako pírka propůjčují čerstvou, ostrou vůni několika druhům pokrmů: gravlaxu (pochoutka z lososa), sýru cottage, tavenému sýru, omeletám, mořským plodům (hlavně losos), studenému jogurtu, polévkám, bramborovému salátu, okurkám.
Šalvěj
Šalvěj mají v povědomí lidé v oblasti severního středomoří, kde je často při vaření používáno. Dlouhé, rovné listy šalvěje mají výrazně neostrou texturu a zatuchlou příchuť vonící po eukalyptu, cedru, citronu a mátě. Italové ho milují v kombinaci s telecím, zatímco Francouzi jej přidávají do náplní, uzených mas, párků, spojují si jej taktéž s krocaním masem a dressingem. Používejte jej však s rozvahou, může také ´´zaplavit´´ celý pokrm.
Estragon
I když je estragon rodákem Sibiře a západní Asie, převážně je používán ve Francii. Je často používán di vinného octu, kterému přidává sladkou, téměř lékořicovou vůni a příchuť. Velmi dobrý je v kombinaci s rybou, omeletami a kuřecím masem, vařeným s hořčicí, a je hlavním komponentem omáčky bearnské. Čerstvý estragon není vždy jednoduché najít, ale když jej jednou máte k dispozici, budete milovat jeho hořkosladkou, peprnou chuť, který jídlu dává. Teplo zmenšuje jeho aroma, takže jej do pokrm přidejte až na konci vaření.