Ať už nakupujete mořské plody jen pro sebe nebo pro celou rodinu, či se chystáte nějaké ulovit, čeká vás jedna důležitá výzva – uchovat je co nejdéle čerstvé. A my vám poradíme jak na to, aby vám plody moře vydržely co nejdéle.
Tipy na chlazení
Veškeré čerstvé mořské plody je třeba umístit na talíř, tác nebo do uzavíratelné nádoby a přikrýt vlhkou látkou. Látku následně zakryjte potravinovou folií nebo víkem a skladujte v nejchladnější části lednice. Podle druhu mořských plodů jsou zde dále určitá specifika:
- Čerstvá ryba: Pokud jste koupili (nebo ulovili) celou rybu, bude nutné nejprve odstranit šupiny, rybu očistit a zbavit vnitřností. Následně můžete použít popsaný postup a rybu spotřebovat do 2-3 dní.
- Kalamáry, sépie a chobotnice: očistěte, opláchněte a poté umístěte do lednice.
- Krevety a jiné mrtvé mořské plody: by měli být spotřebovány co nejrychleji. Pokud je uchováváte v lednici, použijte popsaný postup, ze kterého můžete vynechat vlhkou látku.
- Živí korýši: Stejně tak jako krevety, byste i živé korýše měli spotřebovat co nejdříve po jejich zakoupení. Uchovávejte je na chladném místě přikryté vlhkou látkou, kterou budete pravidelně znovu navlhčovat! Na rozdíl od ostatních mořských plodů, skladujte živé měkkýše v nejméně chladné části lednice, ideálně při 5°C. Opět je potřeba je přikrýt vlhkou látkou. Před vařením vyhoďte všechny otevřené mušle, které se nezavírají, pokud na ně poklepete nebo je lehce zmáčknete.