Co má člověk dělat, když na něj všechno doléhá? Nerezignovat a nepoddávat se svým negativním pocitům. Říká se to jednoduše, hůře se to provádí. Jak tedy na to? Přečtěte si naše tipy a jeden nebo dva z nich vyzkoušejte hned teď. Protože udělat cokoliv je lepší, než nedělat nic a utápět se ve svých myšlenkách.
1. Omezte sledování sdělovacích prostředků
Poslouchejte jen to, co je důležité, nehltejte každou zprávu. Vyberte si zdroj novinek, které jsou podle vás relevantní bez zbytečných bulvárních kauz. Zprávy sledujte třeba jednou za 3 dny.
2. Důležité je upustit od myšlenek, jak nám samotným se nedaří dobře
Zaměřte se na to, jak byste mohli být užiteční lidem ve vašem nejbližším okolí. Třeba někdo starší potřebuje udělat nákupy nebo něco vyřídit na úřadě. Pokud máte malé děti, které jsou na distanční výuce, není to lehké pro vás ani pro ně. Přemýšlejte, jak byste jim mohli zpříjemnit učení. (I přestože vy už z domácí výuky rostete…). Když budete pomáhat někomu jinému, získáte ze sebe lepší pocit.
3. Najděte si něco, co vám dělá radost a věnujte se tomu
Realizujte se v něčem, v čem jste dobří a co vás nabíjí. Rádi chodíte po horách? Zapojte do toho celou rodinu. Společně poznávejte krásy České republiky. Kvůli pandemii se nám změnil řád. Udělejte si svůj vlastní. Vždy na víkend si dopředu naplánujte túru na místo, kde jste ještě nebyli.
4. Pusťte se do věcí, které jste dlouho odkládali
Máte již několik let v plánu vyrobit si vlastní krmítko pro ptáčky? Vyřezat vikingskou loď ze dřeva pro děti? Naučit se plést svetr? Vyrobit si vlastní knihovničku? Přečíst román se 700 stranami? Napsat román? Naučit se malovat? Sepište si seznam vašich přání a odškrtávejte je. Dáme krk za to, že s každou škrtnutou položkou v seznamu se budete cítit lépe.
5. Nezapomínejte na pohyb
Práce na homeoffice má jednu velkou nevýhodu – méně se hýbeme. Hledejte proto co nejvíc příležitostí k pohybu. Místo výtahem choďte pěšky. K obchodu nejezděte autem, ale dojděte si tam, atd.
6. Doplňujte vitamin D
Pokud nemáte možnost být hodně na slunci (z něj přirozeně získáváme vitamin D), jezte ryby. Rybičkové pomazánky jsou také dobrou alternativou.
7. Naplánujte si něco, na co se budete těšit
Do našeho seznamu doporučení bychom určitě měli zařadit zdravou stravu. Jenže pokud tak nejste zvyklí jíst a svoje návyky byste měli měnit právě v době krize, na duševní pohodě vám to nepřidá. Místo toho jako doporučení přidáváme toto: vymýšlejte pro sebe a své blízké něco, na co se budete těšit. Pravidelné telefonáty s příbuznými, společné procházky s přáteli (i když v respirátorech), kupte si něco, co vás potěší, upečte si dort jako z profi cukrárny, překvapte své milé nečekaným dárkem. Rozjasněte dny svoje i lidí okolo sebe.