Před začátkem dodržování jakéhokoli nového stravovacího režimu je třeba zjistit si dostatek informací. Raw food (syrová strava) zjednodušeně znamená konzumaci tepelně nezpracovaných potravin a zahrnuje vyhýbání se průmyslově zpracovaným a zavařeným potravinám s dodatkem umělých přísad a potravinám zahřátým na více než 48°C.
Co je na tepelně upraveném jídle špatného?
Pro přirozené pochody v těle, jako je dýchání nebo trávení, je třeba přítomnosti enzymů. Tělo si umí některé enzymy samo vyrobit a jiné naopak potřebuje získávat z potravy. Zahřívání (zejména nad teplotu 48°C) ničí přirozené enzymy v potravinách a naše tělo si tak musí vlastních enzymů vyrábět více. Tělo to ale také vyčerpává.
Jaké jsou zdravotní přínosy raw food?
Přidání více syrových potravin do jídelníčku může přinést nárůst energie a podpořit schopnost soustředit se. Pozitivní vliv je vidět také na pleti, silných vlasech a nehtech. A rozhodně pro to nemusíte jíst 100% jen syrovou stravu! Snažte se jednoduše do svého jídelníčku zařadit více syrové zeleniny a preferujte nezpracované potraviny v přirozené formě.
Je raw skutečně zdravé?
- Konzumace syrového ovoce a zeleniny vám pomůže splnit doporučenou denní dávku pěti porcí ovoce a zeleniny denně a tím zajistit dostatek vitamínů, minerálů a vlákniny.
- Při zahřívání ovoce a zeleniny může docházet ke ztrátám na teplotu citlivých látek, jako je vitamín C. Jiné látky se naopak lépe uvolňují při tepelné úpravě.
- Kokosový olej používaný v raw receptech je bohatý na nasycené tuky ve formě zdravé pro naše srdce. Kešu ořechy a avokádo jsou bohaté na mononasycené tuky, které jsou také velmi prospěšné.
- Při stravování se raw food je někdy těžké zajistit tělu dostatečný přísun bílkovin, vitamínu B12 a železa. Těhotné ženy, starší nebo naopak velmi mladí lidé a kdokoli, kdo se potýká se zdravotními problémy, by měli přechod na syrovou stravu předem konzultovat s odborníkem.
Zdroj: www.bbcgoodfood.com