Laktovegetariáni (někdy nazýváni také laktariáni, což je odvozené od latinského slova lact – mléko) se vyhýbají konzumaci masa a vajec, ale konzumují mléčné výrobky. Jedná se o systém stravování, který zahrnuje zeleninu, ovoce, obiloviny, luštěniny a mléčné výrobky, jako je mléko, sýry, jogurt, máslo, smetana nebo třeba kefír. Koncept a praxe tohoto stravovacího systému pochází ze starověké Indie, kde ji dodnes praktikuje mnoho lidí.
Spojení s náboženstvím
Laktovegetariánskou stravu si oblíbilo mnoho lidí vyznávající různé druhy víry, například hinduisté, jainisté, budhisté a sikhové. Důvod, proč lidé konzumují laktovegetariánskou stravu je hluboce spjat se zákonem ahimsy, nebo také nenásilím podle Véd (hinduistické svaté písmo), kde si jsou všechny živé bytosti rovny. Hinduisté rovněž věří, že osobnost člověka je ovlivňována potravou, kterou konzumuje, a že konzumace masa škodí duševnímu a mentálnímu zdraví.
Laktovegetariáni a vegani
Jedním z hlavních rozdílů mezi veganskou a laktovegetariánskou stravou je vyhýbání se mléčným výrobkům. Mravní vegané nekonzumují mléčné výrobky, protože věří v to, že při jejich výrobě zvířata trpí a předčasně umírají, což nejde ruku v ruce s právy zvířat.
Zdroj: https://en.wikipedia.org