Vegan je vše, co nemá nic společného s živočišnými produkty, jako jsou máslo, mléko, vejce, vlna nebo například kůže. Veganská tak může být plněná bageta, šampón nebo třeba potahy sedaček v autě. Pokud vás veganství zajímá, rozhodně čtěte dál.
Proč se zajímat o veganskou stravu?
Upřednostňováním veganských potravin především dáváte najevo, že nesouhlasíte se špatným zacházením se zvířaty, která jsou chována a porážena v nehumánních podmínkách. Správně sestavená veganská strava může být také prospěšná pro vaše zdraví a pomoci předejít vzniku řadě civilizačních chorob. V neposlední řadě pomůžete snížit environmentální stopu a chránit tak naší planetu.
Na počátku bylo veganství vymezováno pouze jako stravovací systém, kdy se zřeknete všech živočišných produktů. Dnes už se celý koncept rozvinul a pokračuje do všech možných oblastí života. Co si o celém konceptu myslí jedna z jeho dlouholetých zastánkyň?
„Zarytí vegani tvrdí, že veganství není pouze druh stravování, ale celý životní styl. Podle nich zkrátka nemůžete jen tak naskočit na veganskou stravu, aniž byste svůj život předem ‘’očistili’‘ od výrobků z kůže, vlny a kosmetiky testované na zvířatech. Pokud někdo tyto výrobky (z kůže, vlny, …) používá, podle některých veganů zkrátka zneužívá zvířata. Jsou lidé, kteří by vás pomlouvali, ba i přímo na vás útočili, kdyby zjistili, že se považujete za vegana, ale přitom jste své 10 let staré, kvalitní kožené boty nevyhodili nebo někomu nedarovali…
Podle mě jsou veškeré debaty o tom, zda se někdo smí anebo nesmí považovat za vegana, směšné. Hlavní myšlenkou veganství je naučit lidi postupně a přirozeně omezovat potraviny a výrobky, které stojí za utrpením zvířat.
Pokud jste k utrpení zvířat citlivý, máte zkrátka spoustu možností s tím něco udělat. Je jen na vás, které potraviny živočišného původu a jak rychle se budete snažit ze svého jídelníčku vypustit. Žádný extrém není dobrý a pokud se rozhodnete něco změnit, každá snaha se počítá!“
Zdroje: http://www.vegan.com/what/