Pokud hledáte surovinu, která obsahuje větší množství rostlinných bílkovin, minerálních látek, stopových prvků, železa i mědi, sáhněte po obyčejné, ale často opomíjené luštěnině – čočce.
Čočka jedlá obsahuje malé množství vody (cca 11 %), a tím se řadí mezi potraviny s vysokým zdrojem energie. Pouhých 100 g zelené čočky obsahuje 309 kcal. Kromě toho obsahuje velké množství železa a vlákniny a neobsahuje prakticky žádné tuky.
Červená čočka
Její nejpodstatnější výhoda je, že nenadýmá a na rozdíl od jiných druhů čočky neobsahuje síru, tak ji můžeme použít i do pokrmů pro děti. Červená čočka se nemusí namáčet a po přivedení k varu je do 15 minut měkká. Pokud se nechá vařit déle, rozpadá se na kaši. Používat ji můžete jako přílohu, do polévek nebo salátů.
Černá čočka Beluga
Díky své tmavé barvě, drobným plodům a jedinečné jemné chuti je přirovnávána ke kaviáru. Nemusí se před vařením namáčet a po uvaření drží svůj tvar. Pro zdraví je černá čočka prospěšná především díky vysokému obsahu vlákniny. Čočku nemusíte odstraňovat ze svého jídelníčku ani v případě, že držíte redukční dietu. Beluga čočka má nízký glykemický index a zároveň vás opravdu zasytí.
PŘIPRAVTE SI VÝBORNÝ ČOČKOVÝ SALÁT SE SUŠENÝMI RAJČATY A KOZÍM SÝREM
Francouzská čočka Puy
Je označována za nejkvalitnější druh čočky. Při vaření neztrácí svůj tvar a tak se nemůže stát, že by se rozvařila.
Žlutá čočka
Pokud rádi připravujete indickou kuchyni, zařaďte do svého jídelníčku i žlutou čočku. Ta se výborně pojí právě se všemi druhy indického koření. Co se kvality týče, žlutá čočka obsahuje velké množství vitamínu B6, železa, selenu, zinku a vlákniny.
Hnědá španělská čočka Pardina
Dalším zajímavým druhem je hnědá čočka Pardina, říká se jí také španělská čočka. Vyniká zejména svojí oříškovou chudí a perfektně se hodí do salátů. Jde o pevnější čočku, ale i tak má tendenci se rozvařovat. Povrch je hnědý, vnitřní přechází do světlejší barvy.