Podle venkovních teplot to vypadá, že se léto neúprosně chýlí ke konci, k sukním je třeba nasadit punčocháče a večer se zahřát šálkem voňavého čaje. Sladíte? Přinášíme vám malý průvodce po různých druzích cukrů a sladidel, který se hodí prostudovat nejen před oslazením horkého nápoje, ale třeba i před pečením bábovky. Jaké jsou základní druhy cukru a jejich rozdíly už jste si mohli přečíst v prvním díle. Dnes se zaměříme na alternativní druhy sladidel. A nebude jich zrovna málo!
Med
Existuje mýtus, že dokud jsme v Čechách neznali cukr a sladilo se pouze medem, neexistoval zubní kaz. Co je na tom pravdy, nevíme. Nicméně je jistě, že med je v mnoha ohledech mnohem zdravější, než jakýkoliv jiný druh cukru a to i pro zubní sklovinu. Při zpracování cukru se totiž v těle uvolňuje vápník a fosfor, které jsou důležité pro zdravé zuby a kosti. Med tyto minerály naopak přirozeně obsahuje. Navíc obsahuje látky, které působí antibakteriálně a tedy pozitivně na celý organismus. Med je zkrátka nejen ideálním přírodním sladidlem, ale také univerzálním lékem, který se již od nedávna používá při zdravotních potížích od vysokého krevního tlaku, až po zánět průdušek.
Med se snažte nakupovat od známých malých producentů. Podle potravinářské inspekce totiž patří mezi jednu z nejčastěji falšovaných potravin a je nastavován různými druhy řepných sirupů.
Javorový sirup
Javorový sirup je další alternativou k cukru a stejně jako med obsahuje kromě kalorií také prospěšné vitamíny a minerály. Podle některých názorů může být dokonce v kombinaci s jedlou sodou přírodním lékem na rakovinu.
Stejně jako v případě medu je třeba pečlivě studovat informace na obalech a nekupovat javorový sirup smíchaný s jinými levnějšími druhy sirupů. Na rozdíl od medu není javorový sirup lokální a je proto těžší si informace o obsahu ověřit.
Agáve sirup
Sirup z agáve byl v minulosti jedním z velkých trendů zdravé výživy a byl označován za nejzdravější sladidlo vůbec. Důvodem je jeho vysoký obsah fruktózy (70 – 90%), který zajišťuje nízký glykemický index. Sladidla bohatá na fruktózu sice nezpůsobí rychlé výkyvy krevního cukru, ale při dlouhodobé konzumaci vedou k inzulinové rezistenci a tedy až ke vzniku cukrovky!
Datlový sirup
Datlový sirup se vyrábí z přezrálých datlí a vody. Má tmavou barvu a konzistencí připomíná tekutý med. Hodí se zejména do kaší, jogurtů, na ovocné saláty a zkrátka do studené kuchyně. Ze všech sirupů je nejchutnější a proto je velmi oblíbený zejména u dětí.
Rýžový sirup
Vyrábí se hydrolýzou škrobu a jeho největší výhodou je neutrální chuť. Hodí se k běžnému slazení, ale také do pečení a k přípravě dezertů.
Ječný slad
Ječný slad má hustší sirupovou konzistenci, ale seženete jej také v práškové formě. Ze zdravotního hlediska se jedná o jednu z nejzdravějších alternativ ke slazení. Nevýhodou je jeho výrazná chuť, která se v dezertech špatně zakrývá a je třeba si na ní zvyknout.
Třtinová melasa
Melasa je vedlejším produktem při výrobě třtinového cukru. Jedná se o tmavě hnědý sirup, který je velmi bohatý na vitamíny a minerální látky. Je jedním z rostlinných zdrojů nejbohatších na železo a používá se při alternativní léčbě anémie a lupenky. Její nevýhodou je opět velmi silná chuť.