Podle venkovních teplot to vypadá, že se léto neúprosně chýlí ke konci, k sukním je třeba nasadit punčocháče a večer se zahřát šálkem voňavého čaje. Sladíte? Přinášíme vám malý průvodce po různých druzích cukrů a sladidel, který se hodí prostudovat nejen před oslazením horkého nápoje, ale třeba i před pečením bábovky. Jaké jsou základní druhy cukrů a sirupů jste si mohli přečíst v prvních dvou dílech. V posledním díle se zaměříme na nejznámější náhradní sladidla – více či méně přírodní.
Stévie
Stévie se v posledních letech stala nejznámějším nekalorickým přírodním sladidlem. Tuto rostlinu původem z Paragvaje a Bolívie můžete pěstovat přímo doma v květináči, nebo si koupit extrakt v podobě tabletek, prášku a kapek. Od roku 2011 byla navíc schválena Evropskou unií pro použití v hotových výrobcích a na obalech jí tak můžete najít pod označením E 960.
Stévie je téměř bez kalorií a může být alternativou ke kalorickým sladidlům při hubnutí nebo onemocnění diabetem. Podle některých studií dokáže navíc snižovat vysoký krevní tlak. Nicméně v posledních letech je spojována také s nemalými riziky v podobě zdravotních problémů. Ne nadarmo byla indiány používána jako přírodní antikoncepce! Stévie není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy.
Xylitol
Xylitol patří do skupiny alkoholových cukrů, přezdívá se mu dřevný nebo březový cukr a v přírodě se běžně vyskytuje například v malinách nebo švestkách. Je sladký stejně jako cukr, ale obsahuje jen dvě třetiny kalorií. Jeho metabolická přeměna nevyžaduje inzulín a je proto velmi vhodnou alternativou pro diabetiky. Jako přírodní sladidlo je běžnou součástí různých druhů bonbonů, žvýkaček, zmrzlin, cukrovinek, marmelád a celé řady dalších potravin. Neškodí zubům a používá se k ochucení zubních past.
Jeho nevýhodou jsou projímavé účinky při konzumaci příliš vysokého množství. Pro člověka by ale jinak měl být xylitol zcela neškodný. Nebezpečný je ale pro domácí zvířata, zejména psi, kterým způsobuje hypoglykémii!
Aspartam
„Aspartam byl původně vyvinut jako bojová neurotoxická látka. Měl ovlivňovat myšlení nepřítele na bojišti a v zázemí měl být roznášen kontaminovanou vodou.“ píše autorka knihy Doba jedová, prof. RNDr. Anna Strunecká DrSc. Aspartam, který je jedním z nejrozšířenějších náhradních sladidel, je předmětem mnoha seriózních sporů o jeho bezpečnosti, ale také mnoha konspiračních teorií.
Aspartam je běžně používán v celé řadě výrobků, včetně výrobků učených dětem (dětské vitamíny). U některých osob může vyvolat i velmi závažné zdravotní problémy. Jaká je pravda o tomto kontroverzním sladidle dnes nejspíš nikdo netuší a my vám proto můžeme doporučit jen jeho užívání s mírou.