Loupáky si člověk může dát jak na snídani, tak k večeři. Kdo je alespoň jednou v životě neměl, jako by nežil. Toto pečivo patří mezi oblíbené u všech generací. U děti školního věku uvidíte loupáky téměř denně, jako školní svačinu. Starší lidé si loupáky kupují ke kávě nebo na snídani, jak jsme již naznačovali v první větě tohoto odstavce. Co se takhle zaměřit na domácí loupáky?
Nádherná vůně a výborná chuť
U všech pokrmů platí jednoduché pravidlo. Pokud si pokrm uděláte doma, dá se označit za domácí. Domácí pokrmy bývají nejchutnější a nejvoňavější, protože přesně víte, čím jej máte vylepšit nebo jaké ingredience při přípravě do receptu přidat. Pokud si chcete doma udělat domácí loupáky, není nic jednodušší než sáhnout po tomto receptu. K tvorbě domácích loupáku budete potřebovat: 500 g hladké mouky, 250 ml mléka, 100 g másla, 75 g cukru, 1 vejce, 35 g droždí, sůl a vejce na potření. V neposlední řadě také mák.
Nyní si vezměte kuchyňského robota. Do mísy tohoto přístroje vložte mouku, cukr a sůl. Následně robota zapněte a ingredience promíchejte. Jakmile máte hotovo, uprostřed této směsi vytvořte menší díru. V této fázi přidáme trochu mléka a droždí, které by mělo být rozdrobeno. Rozmícháme na řídké těsto. Po dokončení řídkého těsta přikryjeme a necháme přibližně 25 minut odpočinout. Dále přidáme zbytek mléka a vejce. Ingredience pomocí hnětacího háku hněteme asi 10 minut. Máte proces dokončen? Přidáme změklé máslo a proces opakujeme na dalších 10 minut. Poté opět zakryjeme a necháme odpočívat na 90 min.
Pokračujeme v přípravě loupáku
Jakmile uplynula výše uvedená doba, rozdělíme těsto na 4 díly. Tyto díly by měly být stejně velké. Jednotlivé díly vytvarujeme na tzv. bochníky. Po vytvoření bochníku musíme jednotlivé částí pomocí válečku rozválet, a to na vrstvy, jež dosahují až 1 cm. Z těsta nám vzniknou plata, která je nutné rozdělit nožem na 4 trojúhelníky. Trojúhelníky je teď zapotřebí rolovat. Tento úkon musíte provádět opatrně a důkladně. Stačí vám k tomu prsty ruky. Z trojúhelníků musíte vytvarovat rohlíčky. Rohlíčky na závěr vytvarujete do tvaru podkovy. Tím vám vzniknou tvary loupáku, na které můžete narazit v obchodech.
Na plech položíme pečící papír. Na ten poté položíme vytvarované rohlíčky. Zakryjeme a necháme ještě na 35 minut odpočívat. Tato doba vám slouží k tomu, abyste si připravili troubu na 170 stupňů celsia. Po 35 minutách rohlíky potřete vejcem. To musí být pochopitelně rozšleháno. Před vložením do trouby nezapomeňte na mák. Teprve po posypání mákem je můžete vložit do trouby. Necháme péct asi na 15 až 25 minut. Neustále hlídejte barvu loupáku.