Husí vývar s těstovinami se dá označit za vynikající a zároveň originální polévku, která by rozhodně neměla chybět ani na vašem stole. Pokud si ji chcete připravit, přinášíme vám recept, na jehož konci na vás čeká chutný pokrm, který si budete moct dopřát nejenom k obědu, ale také na večeři. Pojďme se společně na tuto polévku podívat níže.
Husí vývar aneb chuť na prvním místě!
Recept je zařazen do kategorie snadných pokrmů. Na druhou stranu je potřeba počítat s vyšším časem přípravy. Ten snadno přehoupne i 2 hodinovou dobu. Jaké ingredience si na tento pokrm připravit? Jako první si připravte 1 ks husy (skelet, kosti, droby nebo odřezky), dále pak 2 ks řapíkatého celeru, 3 ks mrkve, 2 ks petržele, 1 ks cibule, 1 stroužek česneku, 3 ks bobkového listu, pepř mletý, sůl, 300 g těstovin k podávání, 5 ks pepře celého a 5 ks nového koření. Na závěr nezapomeňte také na 1 ks muškátového oříšku.
Ingredience máme připravené a můžeme se pustit do přípravy pokrmu. Připravte si velký hrnec a do něho vložte kosti, odřezky i skelet. V žádném případě nevkládejte kůži. Ta by polévku chuťově pokazila. Následně očistíme zeleninu, kterou poté i nakrájíme. Rozpůlenou cibulí a stroužek česneku přidáme do hrnce. Kromě toho přidáme také bobkový list, nové koření a celý pepř. Zalijeme studenou vodou a po dobu asi 2 hodin necháme zvolna vařit. Neustále sbíráme pěnu.
Náročný proces, ale chutný pokrm
V další fázi hotový vývar přecedíme. Maso obereme a drůbky očistíme. Společně s kořenovou zeleninou a celerem nakrájíme na kousky. Do polévky přidáme maso i zeleninu a necháme dochutit pomocí muškátového oříšku. Dle svého uvážení a chuti osolíme a opepříme. Na závěr necháme uvařit těstoviny, a to podle návodu výrobce. Následně uvařené těstoviny přidáme do polévky.