Jablka patří mezi nejoblíbenější ovoce na naší planetě. Nejenže jsou skvělá, když si je dáte jen tak, ale také pozvednou křupavost salátů, jsou hvězdami podzimních koláčů a svou sladkostí dobře doplní masové pokrmy. Máme pro vás pár tipů, jak vybrat správné jablko pro váš účel a jak dosáhnout toho, aby chutnalo co nejlépe.
Když jablko dozrává, jeho buňky se plní vodou a zelený chlorofyl ve slupce se rozpadá, čímž odhaluje tmavší zelené, žluté, červené a růžové barvy uvnitř. Ať už máte jablka ze stromu nebo z trhu, hledejte ta, která září barvami, jsou baculatá, pevná a těžká: to značí, maximální obsah vody a šťavnatost.
Nárazy mohou jablko poškodit a zanechat na něm měkká hnědá místa, která jsou snadno napadnutelná houbou Penicillium expansum. Ta je známá jako modrá plíseň neboli měkká hniloba a velmi rychle se šíří od jednoho jablka k okolním, především pokud je teplo a vlhko: tyto podmínky urychlují růst plísně.
Dobře skladovaná jablka budou svěží a šťavnatá měsíce po sklizni. Aby se neponičila a nakonec neshnila, je nutné s nimi zacházet opatrně a oddělit je od sebe: proto pěstitelé jablka vozí v měkkých přepravkách, kde má každý kus své místo.
Hnědnutí ovoce je způsobeno kontaktem s kyslíkem. Nejjednodušeji se tomuto procesu dá zabránit zpomalením aktivity enzymů pomocí kyselosti a nízkých teplot. Dejte nakrájená jablka do mísy studené okyselené vody (přidejte ¼ hrnku citrónové šťávy, 2 lžičky octa nebo 500 mg rozdrcených tablet vitaminu C na každé 4 hrnky studené vody).