Podzimní období je ideálním obdobím pro domácí klobásy. Pokud ale neznáte recept, jak si připravit chutné klobásy svépomocí, pak je tento článek určen zejména pro vás. Připravme si společně domácí klobásy, od kterých následně už nikdy neodejdete. Následně si budete chtít tento chutný recept připravovat téměř každý den. Nyní se vraťme k přípravě receptu na domácí klobásy.
Domácí klobásy aneb připravte si je svépomocí
Před přípravou domácích klobásek vám prozradíme potřebné suroviny. Teprve poté se můžete pustit na druhou část receptu, kterou je samotná příprava. První částí je příprava ingrediencí. Bez nich by to pochopitelně nebylo možné, připravit si domácí klobásky. Pokud nevíte, jaké ingredience budete potřebovat, pozorně čtete. Připravte si v první řadě 17 kg vykostěného bůčku. Dále je potřeba si připravit 3 kg zadního hovězího, pepř, sladkou papriku, kmín, 40 dkg soli, vodu a pálivou papriku. V této fázi máte veškeré potřebné ingredience připravené.
Po přípravě ingrediencí se můžete pustit do přípravy receptu na domácí klobásky. Bůček jako první pomeleme, a to na hrubé šajbě. Jakmile tento proces dokončíte, vsypete sůl (2 dkg soli na 1 kg masa). Je potřeba správně dodržovat toto měřítko. Poté dobře promíchejte. Míchání by mělo být opravdu důkladné. Jedině tak vytvoříte chutné domácí klobásky. Nyní necháme uložit. Nesmíte dopustit, aby se vytvořila jakákoliv bublina. Nádoba by měla být pro uložení vhodná. Nesmí se vytvořit žádná vzduchová bublina. Takto nechejte v ledničce na 72 hodin.
Jak pokračovat s přípravou domácích klobásek?
Po uplynutí 72 hodin vložte maso do větší nádoby a přidejte česnek, a to společně s kořením podle svého uvážení a chuti. S paprikami to ale příliš nepřehánějte, jinak tím pokazíte chuť domácích klobásek. Vše promíchejte a poté přidejte přibližně 3,5 litrů vody. V další fázi pomeleme naopak hovězí maso. To je nutné pomlet na jemné šajbě. I k hovězímu masu přidáme sůl. Ve stejné měřítku, jako u bůčku. Připravené maso následně přidáme k bůčku. Můžeme začít plnit. Plníme do vyšlemovaných střev. Hotová střeva necháváme ve chladu přes noc. Tím maso získá na chuti.
Na závěr necháme udit. Udírna by již měla být připravená na 80 stupňů celsia. V připravené udírně necháme udit po dobu 6 hodin. Poté je necháme vychladnout a otřeme ubrousky. Tím dodáte klobáskám na chuti.