Milí čtenáři,
pokud máte kolem sebe někoho, kdo trpí jakoukoliv poruchou příjmu potravy, tak bych byla ráda, abyste si tento článek přečetli. I pokud se jen zajímáte o duši, výživu,či sledujete mé recepty.
Ať jde o extrémní diety, nebo naopak přejídání, tak je vždy jeden společný jmenovatel. Honba za dokonalostí.
Mně připadá, že je toho kolem mě víc a víc – lidí, kteří nejsou se sebou spokojení, a tak hledají východisko v jídle.Trpěla jsem podobnou závislostí. Začalo to v pubertě anorexií, pak jsem byla baculatá, jeden rok jsem byla třeba ortodoxně bio a nepozřela bych nic jiného. Bylo to jednoduché se na to vymluvit a prostě moc nejíst. Už bych žádný takový extrém nechtěla zažít. Kouzlo života přece netkví v jídle a cvičení. Nebo ano?
Já jsem se sama rozhodla, že mi jídlo nebude vyvolávat výčitky, že chci mít sílu na život a vše, co mi nabízí a že na vyzáblém těle není nic hezkého, nemluvě o tom, že jsem se sama sobě nelíbila. Tak se učím každý den ( a je to opravdu práce na celý život) si opakovat, že jsem hezká a že se můj život nepřepočítává mými kily a hodinami cvičení, ale prožitky a lidmi, co mám kolem sebe. To mi pomáhá nejvíce. A teď již pár let pomáhám ženám s podobnými problémy.
Na druhou stranu se nedivím. Řeknu vám perličky od klientek:
Měla byste přestat posilovat, máte moc svalů.. (Nejmenovaná výživová poradkyně)
Protein bez lepku neexistuje, to neseženete..( prodavačka v nejmenovaném obchodě se sportovní výživou)
Určitě nesmíš jíst pečivo, pít kávu a žádné přílohy…( nejmenovaná fitness trenérka).
Často se také setkávám a tím, že mají mé klientky přede mnou jiného trenéra a cvičí stále to stejné, nebo podobné a diví se, že to na nich není vidět. Tělo si na všechno zvykne – jak na jídlo, tak na cvíčo. Je potřeba to neustále měnit! Já si taky dávám pokaždé jiný trénink v jiném tempu a stejně tak to doporučuji vám. Musí nás to stimulovat a nakopnout.
V případě, že daný jedinec věnuje zdravému stravování většinu svého času, cítí silné výčitky v případě porušení svých zásad nebo je zdravá výživa nástrojem k překonání jeho osobních problému. Ačkoliv prvotní motivací je touha být zdravý, k rozvoji orthorexie mohou vést také další příčiny, jako je např. vrozená dispozice k perfekcionismu, nutkání mít vše pod kontrolou, únik před vlastním strachem, snaha o štíhlou postavu, využívání jídla k utváření vlastní identity apod. Sklony k orthorexii mohou mít také ortodoxní vyznavači alternativních výživových směrů, jako je veganství, makrobiotika apod., dále striktní zastánci biopotravin.
Poruchami přijmu potravy (PPP) trpí hodně lidí kolem nás a vždy je cesta ven a hlavně v tom nejsme samy. Nějakou formou“pošahanosti“ z jídla trpí skoro každá žena. O to víc mě to motivuje se vymanit z davu a razit úplně jinou cestu, nenechat se jídlem už nikdy víc ovládat, ukázat, že pokud věřím síle myšlenky a sama sobě, mohu jíst čokoládu každý den, nemusím počítat kalorie, mohu jíst, kdy mám chuť a pro radost z ochutnávání, nemusím se bránit žádné potravině a mám nastartovaný metabolismus, žádnou celulitidu či strie, pupínky, mám silný vlasy a nehty, spím 6 hodin denně (každý den vstavám ve 4:30) a jsem veselá. A proto to dělám, to je moje motivace a cíl- aby to tak v mém životě bylo a fungovalo.
Mé tipy, jak se ze závislosti na jídle dostat:
– Říct si, že jsou v životě důležitější věci, než jakou mám postavu
– Svěřit se blízkému člověku
– Uvědomit si, že život běží až příliš rychle
– Zařadit zdravý pohyb (3x týdně 45 minut)
– Přestat se neustále pozorovat v zrcadle a vážit se
– Chválit se za malé pokroky a být k sobě shovívavá
Proč by jídlo a postava měly být až na prvním místě? Vždy se směji, že je hezké, že jsem se z anorektičky dostala až k tomu, že mě částečně živí vaření, mé recepty a hlavně mě naplňuje to, že mohu svým příběhem pomoct dalším lidem a ukázat, že nikdy není pozdě.
Orthorexie je psychická porucha, při které se člověk upíná na zdravou stravu. Orthorektikem je ten, komu myšlenky na zdravé stravování zabírají většinu času a při porušení svých stravovacích zásad se cítí provinile.
Autorka článku: Kateřina Tichá
Další články trenérky Kateřiny Tiché:
CVIČENÍ A DIETA: Radí trenérka Kateřina Tichá, kterou znáte z reality show o vaření – najdete zde.
CVIČENÍ A DIETA 2. DÍL: Proč trenérka Kateřina Tichá nemá ráda recepty bez mouky? – najdete zde.