Máme tu jaro a s ním i první bylinky a léčivé rostliny na našich zahradách. Jednou takovou léčivou rostlinou je určitě kopřiva, která má mnohá využití ať už jsou to odvary na vlasy nebo pokožku, přílohy k jídlům nebo k přípravě čaje. Kopřivový čaj je pro své léčebné účinky považován za jeden z nejlepších.
Účinky kopřivového čaje
Jeho využití pro naše zdraví je poměrně široké. Je účinný při léčbě artritídy, dny, revma, zvětšené prostaty, dále také při nadměrném menstruačním krvácení nebo při léčbě hemeroidů a ekzémů. Na přípravu kopřivového čaje použijte celou rostlinu, kořen kopřivy se používá právě pro léčbu zvětšené prostaty. Aby měl čaj plný účinek, je potřeba ho užívat minimálně 30 dní.
Jak správně čaj připravit?
Na přípravě kopřivového čaje není nic složitého. Ideální je použít kopřivu čerstvou, ale během roku můžete používat i kopřivu sušenou. V takovém případě dejte do hrníčku 4g sušené kopřivy a zalejte vařící vodou, nechte 10 minut louhovat a máte hotovo. K přípravě čaje z čerstvých rostlin použijte 8g koncových mladých výhonků. Můžete samozřejmě použít i více rostlin a louhovat kratší dobu. Takto připravený čaj pijte až 4x denně. Při přípravě čaje z kopřivového kořene můžete použít rovněž buď kořen sušený nebo čerstvý. Nakrájejte ho na kousky, aby se do čaje uvolnilo co nejvíce potřebných látek a zalejte horkou vodou.
Nežádoucí účinky
Kopřiva může snižovat obsah cukru v krvi, takže se příliš nedoporučuje diabetikům, aby v kombinaci s inzulínem neklesl krevní cukr až moc. Pít by ho neměly ani těhotné ženy, protože může mít vliv na hormonální rovnováhu, která je důležitá pro vývoj dítěte. Negativní vliv na těhotenství sice prokázán nebyl, ale stejně jako jiné byliny by se měly v těhotenství omezit. A protože je kopřiva diuretikum, neměla by se rovněž kombinovat s jinými odvodňovacími léky, aby nedošlo k dehydrataci organismu.