Historie vzniku čaje je opředena různými pověrami. Uvařte si opravdu dobrý šálek čaje, pohodlně se usaďte a přečtěte si při jeho popíjení tento článek. Uvidíte, že budete překvapeni, jakou magickou mocí čaj na lidi odjakživa působil. Dozvíte se také, proč je čaj zodpovědný za mnoho lidských životů.
Jedna z pověř říká, že skoro 3000 let př. Kr. čínskému císaři spadly do vody, kterou si vařil nad ohněm, čajové lístky. Po ochutnání zjistil, že taková voda chutná opravdu výjimečně a navíc má velmi povzbudivé účinky. Existují samozřejmě další verze vzniku čaje, ale tahle nám přijde nejzajímavější.
Další verze tvrdí, že čínský Bodhidharma (jihoindický princ, který se po vzoru Buddhy vzdal světských radostí) usnul při meditaci a po probuzení na sebe dostal takový vztek kvůli tomu, že usnul. Uřízl si tedy oční víčka a mrštil jimi o zem. Z nich vyrostl keř, jehož listy měly po vhození do vařící vody povzbuzující účinek. Tato teorie má ale mezery, protože Bodhidharma se za žádných okolností nerozčiluje.
Lahodný mok, který dnes pijeme s takovou samozřejmostí, si z počátku vyžádal mnoho lidských obětí. Než lidé přišli na to, které lístky jsou povzbudivé a které jedovaté, trvalo to nějakou dobu a mnoho odvážlivců přišlo po jejich požití o život.
Ve staré Číně čaj zprvu sklízely mladé nedotčené panny, které jeho lístky stříhaly zlatými nůžkami. Tedy konkrétně poslední pupen na keři a jeden list, který s ním byl propojený. Jedině takhle čaj získal tu správnou chuť a účinky.
Všechny čaje pocházejí z čajovníku, který má tři druhy – čínský, indonéský a assámský. Černý i zelený čaj se tedy, možná pro někoho překvapivě, připravuje z jednoho keře. Rozdíl je v přípravě čajů, zelené čaje se na rozdíl od černých nefermentují.