V obchodech se v posledních letech doslova roztrhl pytel s různými superpotravinami, které slibují zázraky, jako je dokonalá detoxikace, vyléčení různých nemocí, věčné mládí a život do sta let. Za takové zázraky je často třeba si řádně připlatit! Co když ale existují o mnoho obyčejnější potraviny se stejnými účinky?
Kapusta kadeřavá
Kapusta kadeřavá si získala čestné místo v různých zelených smoothie a šťávách až docela nedávno. Tento trend se do Evropy dostal ze Spojených států v roce 2011 díky newyorské rodačce a autorce kuchařek Kristen Beddard. Tato zelenina je jistě díky obsahu bílkovin, vitamínů, minerálů, vlákniny a beta karotenům velmi zdravou zeleninou. Významnou roli v jejím rozšíření ale hraje také šikovný marketing.
Čím nahradit: Jakýmkoliv druhem kapusty nebo zelí. Všechny druhy jsou stejně bohaté na antioxidanty, vitamíny (B, C, E, K), minerály, vlákninu a beta karoteny.
Spirulina
Spirulina je jednou z řas, které v posledních deseti letech ovládly trh s potravinovými doplňky. Ve skutečnosti se používá už od roku 1960, kdy byla podávána podvyživeným dětem pro doplnění minerálů, vitamínů, proteinů a mastných kyselin. Díky svým nutričním hodnotám může být vhodná pro sportovce, vegetariány a vegany.
Čím nahradit: Pokud jíte vyváženou stravu a nejste zrovna vrcholovými sportovci nebo netrpíte podvýživou, zelené řasy konzumovat vůbec nepotřebujete. Nepřináší vám nic jiného, než vyvážená strava s dostatkem ovoce a zeleniny.
Chia semínka
Chia semínka pochází ze střední Ameriky a tvořili důležitou součást jídelníčků Aztéků a Mayů. Věřilo se, že dodávají tělu sílu a byly proto konzumovány zejména po dobu dlouhých a náročných pochodů. Semínka jsou bohatá na omega–3 mastné kyseliny, vlákninu a minerální soli.
Čím nahradit: Místo chia semínek můžete konzumovat jakékoliv jiné ořechy. Skvěle se hodí například klasické české vlašské.