Všichni to známe ze školních jídelen. Někdy se jídlo zkrátka dá sníst, je celkem dobré, ale že byste si přidávali a oblizovali se až za ušima, to se rozhodně říct nedá. Takovým jídlům obvykle chybí správné dochucení v podobě špetky koření, kapky omáčky, nebo pár hoblinek sýra. A právě proto jsme pro vás připravili manuál, ve kterém se dozvíte, jak můžete snadno a rychle pozvednout chuť všedních jídel, aniž byste je museli připravovat například technikou sous-vide.
Omáčky
Ať už jde o rajčatovou omáčku, nebo třeba o bešamel, vždy existují dvě varianty. Jedna z nich způsobí, že máte tendenci neustále omáčku ochutnávat a nejraději byste po její přípravě vylízali hrnec. U druhé varianty se uklidňujete tím, že to stejně ve výsledném jídle nebude tolik cítit a proto nevadí, pokud omáčka není dokonalá. V čem je ten trik? Za prvé omáčku správně osolte. Správně neznamená hodně, protože přesolené jídlo nemá ve skutečnosti o mnoho více chuti, než to nedosolené. Do rajčatové omáčky přidejte navíc i trochu cukru, který vyváží kyselost. Pro pozvednutí chuti hnědých omáček můžete přidat kousek hořké čokolády, která zajistí neodolatelné aroma. A nakonec bílé druhy omáček, jako je bešamel, volají po špetce muškátového oříšku.
Jak ochutit rizoto, těstoviny, pyré…
Rýži, těstoviny a jakékoliv obiloviny (kuskus, pohanku,…) můžete místo vody uvařit také ve vývaru. Budou tak od začátku mnohem chutnější! Dalším tajemstvím je výběr kvalitního rostlinného oleje. Ať už si vyberete klasický olivový, nebo třeba méně rozšířený makový, přidávejte je vždy na konci tepelné úpravy.
První díl, ve kterém se dozvíte jak dodat více chuti zelenině a sladkému pečivu, si můžete přečíst v tomto článku – Manuál: základní pravidla ochucování (1.díl).