Italskou kuchyni jste určitě mnohokrát ochutnali a možná dokonce zkoušeli připravit doma. Nepřekvapíme vás tak například otázkou, jaký je rozdíl mezi mozzarellou a burratou. Museli jsme si pro vás proto vymyslet něco trochu těžšího. Znáte mostarda di cremona? Mostarda di cremona, neboli ovocná hořčice, je jednou z typických méně známých specialit severní Itálie. Tento sladký a zároveň pikantní pokrm Italové považují za sváteční jídlo a pochutnávají si na něm ve velkém zejména v období vánočních svátků. S výrobou začínají na konci léta, kdy dozrává poslední ovoce.
Jak se mostarda di cremona vyrábí?
Základem mostardy je nakládané ovoce a hořčice. Podle tradičního receptu jsou různé druhy ovoce nejprve zvlášť svařený se sirupem vzniklým kombinací cukru a vody. Ovoce se přitom nesmí převařit, ale mělo by si naopak zachovat pevnou strukturu. Uvařené ovoce se nechá okapat a všechny sirupy se smíchají dohromady spolu s hořčičným olejem nebo rozemletými hořčičnými semínky. Ovoce naskládané do uzavíratelných skleniček se zalije hořčičným sirupem a uchovává na chladném stinném místě, až do konzumace.
Druhy ovoce i přesný postup přípravy se liší v každém regionu a ovoce může být nakládáno nejen celku, ale i nakrájené na kusy, nebo dokonce i v podobě pyré. Díky hořčici je zajištěná dlouhá trvanlivost i bez zavařování.
S čím si na mostarda di cremona pochutnat?
Teď, když už víte, jak se ovocná hořčice vyrábí a dokážete si představit tu vynikající kombinaci sladké a pikantní chuti, možná vás bude zajímat, k jakým jídlům se mostarda hodí.
V Itálii nejčastěji doplňuje bollito (různé druhy masa dlouho dušenéhose zeleninou), ovčí sýr a sýry s modrou plísní (například gorgonzolu), šunku, parmezán nebo pecorino. Nebojte se ale experimentovat a použít mostardu například také do salátů nebo k dušenému masu.