Máte rádi čerstvou zeleninu a už teď se děsíte zimy, kdy nebudou po ruce téměř žádné čerstvé potraviny? Nemusíte. S předstihem si natrénujte techniku klíčení luštěnin , díky které si na čerstvých potravinách pochutnáte třeba i na výletě za severní pól. Luštěniny jsou totiž hotovým zázrakem, který může tři roky ležet zabalený v krabici v supermarketu a přesto se dokáže znovu probudit v nakličovací sklenici u vás v kuchyni a vytvořit pořádnou dávku vitamínů a enzymů.
Proč jsou klíčky zdravé
Při procesu klíčení vzniká vysoká koncentrace vitamínů, minerálů, esenciálních aminokyselin a enzymů, které mají za úkol postarat se o výživu a růst celé mladé rostlinky. V praxi to znamená, že pro stejnou dávku prospěšných látek, kterou byste získali třeba z kila zeleniny, vám bude stačit jen lžíce naklíčených luštěnin. Vysoká koncentrace zdraví prospěšných látek pomáhá posilovat imunitní systém a postará se o celkovou regeneraci organismu. Naklíčené luštěniny navíc vynikají obsahem bílkovin, které jsou jednou ze základních složek potravy.
Jaké luštěniny se dají naklíčit
Obecně se dají naklíčit všechny luštěniny a také některá semínka. Právě u semínek si dejte pozor, protože některé druhy mohou být po naklíčení toxické. Týká se to například semínek rajčat nebo lilku.
Naklíčit můžete například: fazole mungo, čočku, hrách, adzuki, cizrnu, sóju a kromě luštěnin i pohanku, oves, ječmen, pšenici, špaldu, kukuřici, rýži, řeřichu, hořčici, ředkvičky, len nebo třeba vojtěšku.
Postup domácího klíčení luštěnin
Vyberte si luštěniny bez chemického ošetření, nejlépe v bio kvalitě. Propláchněte je vlažnou vodou a dejte namáčet do otevřené nádoby na dobu asi 8 hodin nebo přes noc. Vodu slijte a luštěniny přendejte do nakličovací sklenice, kterou seženete v prodejnách zdravé výživy, nebo si ji jednoduše vyrobíte doma.
Pro výrobu nakličovací sklenice budete potřebovat zavařovací sklenici a síťovanou látku nebo pláténko.
Nabobtnané luštěniny propláchněte, dejte je do nakličovací sklenice, místo víčka přikryjte síťovanou látkou, kterou uchytíte gumičkou a zapřete sklenici otvorem dolů tak, aby luštěniny spočívaly na látce, ale dovnitř sklenice se dostával vzduch. Obsah sklenice dvakrát denně proplachujte.
Proces klíčení bude hotový asi za 5 až 7 dní, kdy můžete naklíčené luštěniny přidat třeba do salátů, polévek, kaší, na chleba s máslem, nebo je uchovat v lednici po dobu dalších 2 dnů.