Mít v kuchyni krájecí prkénko je absolutní nezbytnost, ale víte, jak ho správně používat? Jaký typ prkénka používat při různých úkonech? Které prkénko můžete umýt v myčce? Nebo jakou velikost zvolit? Tohle je sedm nejčastějších chyb, kterým byste se měli za každou cenu vyhnout:
1. Krájení zeleniny a masa na stejném prkénku
Neriskujte vzájemnou kontaminaci při krájení masa a drůbeže na stejném prkénku jako zeleninu. K odlišení prkének můžete použít různé barvy nebo nálepky.
2. Krájení na kluzkém povrchu
Ušetřete čas a svoje prsty. Buď můžete pořídit prkénko s přilnavou stranou, nebo pod něj dát navlhčenou utěrku.
3. Používání špatné velikosti
Dopřejte si pro krájení dostatek prostoru a předejděte tak zranění. Abyste se ujistili, že je krájecí plocha dostatečně velká, zkuste na ní úhlopříčně položit nůž, který ke krájení používáte. Prkénko by mělo být o něco delší.
4. Mytí prkénka v myčce
Ať už se jedná o dřevěné nebo plastové prkénko, nikdy byste jej neměli umývat v myčce na nádobí. V myčce je prkénko příliš dlouho v horké vodě a může dojít k ohýbání a praskání. Prkénko nejlépe umyjete v ruce a pokud jej chcete důkladně očistit (například po krájení syrového masa), můžete vytvořit roztok z jednoho dílu octa a čtyř dílů vody.
5. Nepotírání dřevěného prkénka olejem
Po ručním mytí se může dřevěné prkénko vysušovat. Pomazání lehkou vrstvičkou jedlého minerálního oleje nebo včelího vosku pomůže předejít vsakování tekutin.
6. Krájení na skle nebo mramoru
Taková prkénka jsou zcela nevhodná. Rychle ničí nože a navíc kloužou.
7. Příliš dlouhé používání
Jakmile jsou na prkénku patrné hlubší rýhy, které se špatně umývají a mohou se v nich množit bakterie, je čas na výměnu!
Zdroj: http://www.countryliving.com