Tato thajská polévka, ve které se mísí sladká, kyselá, kořeněná a slaná chuť, vás určitě dostane. Pokud ji chcete pojmout jako hlavní jídlo, přidejte do ní nudle. Připravil ji pro vás kuchař Láďa z Mňam TV.
Ingredience
- 1 kuřecí skelet
- 1 kuřecí prso
- 1 pórek
- 2 snítky citronové trávy
- 1 menší galangán
- 10 čerstvých limetkových listů (lze i mražené)
- 10 ks hub slaměnek (konzervovaných)
- 100 ml kokosového mléka
- 1 limetka
- 1 čerstvá chilli paprička
- hrst čerstvého koriandru
- rybí omáčka
- chilli pasta
Postup
1. Na vývar připravte do hrnce kuřecí skelet, k něm jeden překrojený pórek (odkrojíme kořeny a použijeme zelenou část), ½ jedné citronové trávy, kousek galangánu, kousek zelených konců jarních cibulek. Z limetkových listů vyřízněte dužnatý prostředek a přidejte ho do vývaru. Celé zalijte vodou a dejte vařit. Během vaření odstraňujte z povrchu vzniklou pěnu – vývar pak nebude zakalený.
2. Mezitím nakrájejte slaměnky na půl. Tupou stranou nože pobouchejte citronovou trávu, aby se uvolnilo více aroma a nakrájejte na větší kolečka. Galangán nakrájejte na malé nudličky. Jarní cibulku na tenká kolečka – stačí zelená část. Limetku poválejte, aby z ní bylo více šťávy a rozpulte.
3. Do hrnce slijte zcezený vývar, přidejte 5 lžic rybí omáčky a dejte vařit. Kuřecí prsa nakrájejete na menší kostičky, chilli papričku na plátky.
4. Až se vývar začne vařit, vložte kuřecí maso, citronovou trávu, galangán, pomačkané pokrájené limetové listy (aby uvolnily více chuti a vůně), slaměnky, 1-2 lžičky chilli pasty. Do vývaru vymačkejte šťávu z limetky, vmíchejte kokosové mléko a dle chuti ještě 1-2 lžíce rybí omáčky, krátce provařte a vyzkoušejte, jestli je hotové kuřecí maso.
5. Přidejte chilli papričku, jarní cibulku, koriandr. Krátce probublejte, zamíchejte a servírujte.
Poznámky
Galangán je příbuzný zázvoru, jen má narůžovělejší barvu. K dostání je v čerstvé nebo sušené formě, sušený galangán je však nutné před vařením namočit v horké vodě. Takzvané kafírové limety mají tmavě zelenou kůru s hrbolky, jsou výrazné vůně a chuti. Listy z kafírových limet nám celkem dlouho vydrží, když je uložíme v plastovém sáčku do mrazáku. V Thajsku roste citronová tráva téměř jako plevel ve velkých trsech, lze ji pěstovat bez problémů i u nás (třeba v květináči). Spodní světlá část stonku se používá kromě curry past do polévek a smažených pokrmů, může se do pokrmu při vaření vložit i v celku a před podáváním jej vyndat. Použít můžeme i nasušenou citronovou trávu, jen ji předem musíme nechat 30 minut máčet ve vodě, ale zato bude chutnat jako čerstvá!