Opravdu můžete po ovoci přibrat nebo je to jenom mýtus? Tady jsou fakta, která byste měli znát. Ovoce je považováno za super zdravou svačinu, ale zatímco vláknina a další látky jsou důležitou součástí jídelníčku, mnoho druhů ovoce má velmi vysoký obsah cukru.
Přebytek cukru, ať už pochází odkudkoliv, může mít vážné negativní následky. (Dokonce i cukr z ovoce!) Znamená to, že byste z uličky s ovocem v supermarketu měli utíkat? Určitě ne. Ale raději mějte konzumaci ovocného cukru pod kontrolou. Nedoporučuje se více než 26 g cukru denně ženám a 36 g mužům. Ženám i mužům mezi 19 a 30 lety se doporučují dva šálky ovoce denně. Záleží ale na druhu, pro některé milovníky ovoce to může být špatná zpráva: jen dva šálky banánu obsahují maximum denního doporučeného množství cukru, a to 36 gramů!
Ale co vlastně moc cukru znamená, kromě kalorií navíc? Nadměrné množství vede ke zkažení zubů, přibírání na váze a zvýšené hladině triglyceridů (ty mohou přispět k chorobám srdce a vysokému cholesterolu). Některé studie naznačují, že fruktóza, hlavní typ ovocného cukru, může být ještě škodlivější než jiné cukry (jmenovitě glukóza). Fruktóza byla dokonce spojena s přibýváním tuku na břiše, zpomaleným metabolismem a celkovým zvýšením váhy.
Tradičně jídelníček s velkým obsahem ovoce a zeleniny pomáhá zamezit přibírání na váze (pokud to srovnáme s jídelníčkem bohatým na vlákninu z jiných zdrojů). Ovoce může sice obsahovat až třikrát více kalorií na porci než zelenina, ale stále je relativně nízkokalorickou volbou, především, pokud uvážíme jeho vysoký obsah vody a vlákniny, které pomáhají pocitu sytosti.
V příštím pokračování článku se dozvíte, jak jsou na tom jednotlivé druhy ovoce s množstvím cukru.
Zdroj: www.shape.com