Nebojte se experimentovat a připravte si zcela originální dochucovadlo salátů. Nepotřebujete nic speciálního, vystačíte si s tím, co máte doma, na zahrádce nebo co koupíte na farmářském trhu.
Bylinky uvolní veškeré své chutě během několika týdnů a potom olej dále provoňují, jen trochu pomaleji. Většina profesionálů používá na ochucení oleje pouze jeden druh bylinky, ale záleží to zcela na vás.
Láhev o objemu 1 litr naplňte extra panenským olivovým olejem a přidejte celý nebo nasekaný česnek, citronovou kůru, pepř, zázvor nebo rozmarýn. Pepř můžete také ogrilovat a přidat jej k oleji, aby se vám dostalo bohaté a kouřové chuti.
Ochucené olivové oleje se dají použít jako salátové dressingy či marinády na maso a zeleninu. Také se jimi může jednoduše pokropit ramekin, hummus, nebo domácí chléb. Pro ještě lepší chuť přidejte k oleji čerstvě namletý pepř a spojte je při večeři se salátem nebo je použijte jako součást předkrmů.
TIPY, JAK OCHUTIT OLIVOVÝ OLEJ:
Míchání a chlazení
Pokud používáte čerstvé bylinky, budete je muset zchladit, protože mohou obsahovat vodu nebo vlhkost, které podporují výskyt bakterií, pokud je olej nechán na pokojové teplotě. Když budete chtít použít rozmarýn nebo bazalku ze zahrádky, nejdříve je usušte nebo je dejte do lednice a použijte zhruba až za týden. U citronu, česneku a čerstvého pepře dodržte stejný postup.
Ocet
Silný solný roztok nebo ocet může být použit k tomu, aby se zachovaly či ochránily složky, obsahující vodu. Olej díky tomu může být skladován při pokojové teplotě.
Sušené bylinky
Nechte bylinky usušit na horkém letním slunci a poté je přidejte do oleje. Můžete tak použít celé snítky rozmarýnu nebo sušený pepř, aniž byste se obávali jakéhokoliv výskytu bakterií.
A co je na ochucených olivových olejích nejlepší? Jsou skvělým a promyšleným dárkem. Jen nezapomeňte přidat instrukce v případě, že některý z domácích olivových olejů či dressingů potřebuje být skladován v lednici.
Zdroj: www.lifestylefood.com.au