Plasty se staly již neodmyslitelnou součástí našeho života. Je to ale pokaždé dobře? Není někdy lepší zvolit přírodní variantu a sáhnout třeba po dřevěné, místo po plastové vařečce? Nemůže být plast zdravotně nezávadný? Přečtěte si, jak to s použitými materiály doopravdy je.
Je hned několik vlastností, díky kterým kuchaři upřednostňují dřevěnou vařečku:
- Je pevná, což znamená, že může míchat husté struktury, aniž by se zlomila a může také seškrábat vrstvy přilnuté ke dnu pánve.
- Je měkká, což znamená, že s možnou výjimkou nepřilnavých pánví vám vaše nádobí nepoškrábe.
- Nevodí teplo, což znamená, že když připravujete například cukroví nebo něco citlivého na náhlou tepelnou změnu, nemůže se vám stát, že recept pokazíte, jako když byste do rendlíku vložili třeba kovovou lžičku.
- Má vysokou tepelnou toleranci, což znamená, že se při kontaktu s rozpálenou pánví nebo při míchání něčeho opravdu horkého nezačne rozpouštět.
Plast jedině BPA-free
Na některé z výše uvedených případů bohatě stačí i plastové vařečky. Plast je jak měkký, tak tepelně nevodivý, takže v tomto ohledu není žádný problém. Nicméně nemá takovou toleranci na vysoké teploty, takže pokud nebudete opatrní, začne se rozpouštět. Také není zrovna pevný, takže při seškrabávání dna pánve neudělá takovou službu, stejně jako při míchání něčeho hustého či tuhého. Důležité je zmínit, že některé plasty uvolňují při zahřívání chemikálie, takže pokud vaše plastové nádobí není BPA-free, mohou při styku s horkými tekutinami vznikat určitá zdravotní rizika.
Jak je to s kovem
Kovové nádobí výborně funguje díky tepelné toleranci a pevnosti, ale ne zas tolik u měkkosti a nevodivosti tepla.
Nebojte se silikonu
Silikon je ke dřevu dobrá alternativa. Dřevo je trochu tvrdší než silikon, takže seškrabávání vám lépe půjde s dřevěnou vařečkou, než s tou silikonovou. Silikon se ale daleko jednodušeji udržuje a umívá. Takže pokud nejste úplně zvyklí na dřevo, je to dobrá další možnost.