Oblékněte si ty nejlepší šaty, přidejte kapku parfému a možná vyzkoušejte i tu rudou rtěnku, kterou jste si koupili před rokem a kterou nemáte odvahu nosit. Pokud se zkrátka letos vydáte na dovolenou do Paříže, nebo třeba na Azurové pobřeží, pokuste se od Francouzů odkoukat trochu toho „savoir vivre“ neboli umění žít. A hlavně počítejte s tím, že celou dovolenou projíte! Francouzi jsou totiž velkými požitkáři a o výborné jídlo a pití nebude nouze od snídaně po večeři.
Viennoiserie
Podle názvu to sice vypadá, že místo do Francie cestujeme do Vídně, ale jedná o jednu z vůbec nejtypičtějších francouzských snídaní, jaké si dokážeme představit. Co se pod tajemným názvem viennoiserie skrývá? Nic jiného, než staré známé voňavé a křupavé croissanty ze speciálního druhu listového těsta, které se vyrábí z másla se zvýšeným obsahem tuku. Croissanty do Francie na začátku 19. století skutečně přicestovaly z Vídně, ale dnes si rakouské časy pamatují už jen mlhavě a jsou nedílnou součástí každého francouzského víkendového rána. Ať už budete ve Francii kdekoliv, ráno si skočte do pekárny pro čerstvé a ještě teplé pečivo a ideálně se s ním na chvíli vraťte do postele.
Viennoiserie je souhrnný název pro croissanty a další pochoutky, které v pekárně najdete. Až vás snídání croissantů omrzí (o čemž trochu pochybuji), můžete vyzkoušet pain au chocolat (plněný čokoládou) nebo chaussons aux pommes (plněné jablky).
Bouillabaisse
Na tradiční rybí polévce Bouillabaisse si nejlépe pochutnáte v Provence na jihu Francie. Při svém vzniku v Marseille, několik století před naším letopočtem, byla jídlem chudých rybářů, kteří do ní přidávali vše, co se jim nepodařilo prodat na rybím trhu. Dnes si polévku vychutnáte z čerstvých ryb, vývaru, bílého vína, olivového oleje, šafránu… ale ten nejlepší recept vám bohužel prozradit nemůžeme. Podle každého Francouze je tím jediným a nejlepším receptem ten, který dělá jeho maminka nebo babička. Jedná se o rodinné tajemství předávané z generace na generaci.
Šneci (escargot)
Možná budete lehce zklamaní, když vám prozradím, že žabí stehýnka se ve Francii téměř nikdy nejedí a většina rodilých Francouzů je ani nikdy neochutnala. Rozhodně vás ale podobně nezklamu v případě šneků! Šneci, francouzsky escargot, se snadno ocitnou na jídelním stole při slavnostních příležitostech a dokonce je často najdete i jen tak v supermarketu. K jídlu se používá speciální vidlička a šneci se napichují přímo z ulity, která je kromě masa naplněná třeba bylinkami a máslem. Pokud čekáte odpornou chuť, většinou se dočkáte jen známé chuti bylinek, česneku nebo másla. Konzistence je podobná kalamárům. Zkrátka pokud ve Francii narazíte na šneky (ne ty živé prosím, to by bylo i na Francouze trochu moc), nebojte se je ochutnat, ať máte co vyprávět.
Víno a sýry
Nebyl by to francouzský oběd nebo večeře, kdybyste si po hlavním chodu nevychutnali sýr se skleničkou vína. A budete mít opravdu na výběr! Pokud vás zajímá, jaké francouzské sýry byste neměli minout, podívejte se na články Vynikající francouzské sýry (1. díl) a Vynikající francouzské sýry (2.díl).
Autor článku: Eva Kožušníková