Venku je čím dál tepleji, a to je ta pravá doba zamést z grilu ve sklepě všechny pavučiny, hezky v něm zatopit nebo ho připojit do elektrické sítě, steak navrch a máme postaráno o pohodový jarní večer, o kterém se nám v zimě jenom zdávalo. My pro vás máme tipy, jak poznat co nejlepší steak a jak ho udělat tak, aby všichni vaši pozvaní hosté byli nadšení.
Jak koupit skvělý steak:
- Nakupujte všechno maso od řezníka, abyste se ho mohli zeptat odkud pochází nebo čím bylo zvíře krmeno. Často za vás také odvede těžkou práci, jako je např. vykostění.
- Pro bohatou chuť masa hledejte kusy krmené trávou, pro máslové a tučnější steaky se ptejte po kusech krmených obilovinami.
- Steak, který zrál méně než 26 dní může být stále tuhý, pokud zrál 26 až 50 dní, bude chutný a křehký: maso mělo čas se uvolnit a chutě se zvýraznily.
- Vyzrálý steak by měl mít tmavou barvu, ne příliš „čerstvou“ a výrazně červenou.
- Když maso stlačíte prstem, otisk by v něm měl zůstat, to je znakem dostatečného zrání a křehkosti.
- Maso by mělo být dostatečně suché, bez vlhkosti.
- Dobrý řezník vám prodá vyzrálé maso, které je dražší, protože během zrání ztratilo asi třetinu hmotnosti. Nemusíte ho ale sníst tolik: má totiž bohatou a výraznou chuť.
- Kupte tlustší kus masa, abyste mohli jednoduše kontrolovat jeho přípravu.
- Hledejte mramorované steaky. Tuk dodává masu chuť a šťavnatost.
- Mezi oblíbené řezy masa patří: nízký roštěnec, vysoký roštěnec, svíčková nebo t-bone. Každý řez má specifické vlastnosti, ale pokud se budete řídit výše zmíněnými pravidly, je vlastně jedno, který koupíte: bude prostě skvělý.
Před samotnou přípravou:
- Vyndejte maso z lednice alespoň hodinu před jeho přípravou, aby dosáhl pokojové teploty. Díky tomu bude propečený rovnoměrně, ne pouze z vnější části.
- Těsně před upečením postříkejte maso trochou extra lehkého olivového oleje a osolte. Je potřeba to udělat těsně před přípravou masa: nechceme, aby sůl ze steaku vytáhla příliš vlhkosti, ale zároveň chceme dosáhnout karamelizované krusty, která zintenzivní chuť.
Upečte perfektní steak:
- Nejdříve rozehřejte pánev nebo gril na vysokou teplotu. Chcete vidět kouř!
- Jakmile se z pánve kouří, vložte na ni steak a nechte z obou stran zatáhnout po dobu 30 sekund. Pokud máte tlustší kus masa, můžete to udělat ze všech stran.
- Jakmile je maso zatažené, snižte teplotu na středně vysokou a pokračujte v opékání s otáčením každých 15 až 20 sekund. Tento způsob přípravy umožní rovnoměrné propečení a udržení šťavnatosti uvnitř steaku.
- Když se masa dotknete, ucítíte, jak se mění jeho textura přes rare na medium rare a zpevňuje se. Pečte na požadovanou teplotu.
- Když je steak skoro hotový, můžete přidat aromata. Oblíbenou volbou je např. máslo s tymiánem a česnekem: stačí maso párkrát přelít v poslední minutě přípravy.
- Přišel čas, aby si maso odpočinulo. Vyjměte ho z pánve a nechte ho odpočívat na talíři nebo prkýnku alespoň polovinu doby, po kterou se peklo.
- Jestli máte rádi pepř, přidejte ho právě teď. Teplo z odpočívajícího steaku postupně vstřebá pepřové aroma.
Jak steak podávat:
- Steak podávejte vcelku nebo nakrájený napříč. Pokud před servírováním chcete maso nakrájet, je potřeba aby si dobře odpočinulo a na talíř nevytekla všechna šťáva. Nezapomeňte, že steak bude mnohem rychleji chladnout, pokud ho před konzumací nakrájíte.
- Jestli vám maso trochu moc vychladne, můžete znovu rozpálit pánev a steak po obou stranách osmahnout (30 sekund).
Rekapitulace: Jak připravit perfektní steak?
– Kupte kvalitní steak
– Před přípravou ho nechte dosáhnout pokojové teploty
– Olej a sůl patří na maso, ne na pánev
– Začněte s vysokou teplotou, pak ji trochu snižte
– Otáčejte každých 15 až 20 sekund, dokud nedosáhnete požadované teploty
– Nechte odpočívat alespoň polovinu doby, po kterou se steak pekl
Zdroj: www.lifestylefood.com.au