Nejen s prvními známkami jara, kdy nám do bytu poprvé zasvítí sluneční paprsky, je jasné, že zase budeme muset vzít do ruky prachovku, hadr, natáhnout plastové rukavice a hrdinně a s nadšením se pustit do akce, která mnohé z nás straší už od zimy – generálního úklidu. Jak to udělat, aby nám nezbytný úklid nezabral víc času, než je nutné a abychom se s ním vypořádali co nejjednodušším způsobem?
Perfektně vyčištěný byt automaticky nezajistí šťastnou domácnost, ale přece jenom – vracet se po náročném pracovním dni do čistého a voňavého bytu má něco do sebe. Pojďme si společně najít uklízecí rutinu a do uklízení zavést řád.
Některé části bytu potřebují úklid pravidelně každý týden, jiné stačí uklidit třeba jednou za měsíc, další jednou za rok. Rozdělte si svoje priority. Soustřeďte se na koupelnu a kuchyň – to jsou dvě místnosti, které potřebují vaši pozornost co nejčastěji. Toaletu a umyvadlo myjte každý den.
Pokud máte děti, slevte trochu ze svých zásad. Raději si s dětmi v klidu hrajte, než abyste se natahovali za každou pohozenou hračkou. Děti ocení, že se jim věnujete a uklidit můžete společně před spaním.
Určete si pravidla – jíst se bude jen v kuchyni u jídelního stolu. Opravdu to dodržujte, jinak můžete drobečky zametat po celém bytě.
Stanovte si pravidelné uklízecí dny. Například v sobotu si udělejte čas na větší úklid koupelny a kuchyně, v pondělí na žehlení, ve středu budete utírat prach…
Pořiďte si před práh bytu dobrou rohožku, nejlépe nějakou větší, o kterou otřete většinu nečistot z bot a ušetříte si tak zametání v předsíni. Perforované gumové rohožky slouží spíš na ozdobu nebo k očištění opravdu velkého nánosu špíny z bot. I když někdy opravdu hodně spěcháte a potřebujete si do bytu pro něco dojít, obětujte půl minuty a zujte se. Zametání by vám trvalo mnohem delší dobu.