Něco se připálí, něco jiného prostě zbyde a většina z nás si ani neuvědomí, kolik jídla denně vyhodí. Správným plánováním a zamezením plýtvání potravinami můžete nejen ušetřit, ale také pomoci zajistit dostatek potravin pro všechny a zachovat zdroje pro budoucí generace.
Přínosy šetrného zacházení s potravinami
- Ušetřené peníze za nákup.
- Snížení produkce uhlíkových plynů a uhlíkové stopy.
- Ušetření energie a zdrojů, které jsou spojeny s produkcí potravin, výrobou, dopravou a prodejem.
- Podpora komunity, prostřednictvím darování nespotřebovaných potravin pro dobročinné účely.
Jak omezit plýtvání
Plánovat nákupy, správně připravovat a skladovat potraviny může pomoci snížit plýtvání jídlem v domácnosti.Plánování
Zamyslete se nad jídelníčkem na týden dopředu a podle toho nakupujte. Ušetříte si tak nejen spoustu peněz a času, ale může vám to také pomoci jíst zdravěji. Pokud nebudete nakupovat více , než opravdu potřebujete, bude snazší udržet potraviny čerstvé a bezezbytku je spotřebovat.
- Skladování
Není snadné odhadnout správné množství ovoce a zeleniny. Naučte se ovoce a zeleninu správně skladovat, aby zůstaly čerstvé co nejdéle. - Příprava
Upravte potraviny, které se rychle kazí brzy po nákupu. Později bude snadnější je připravit a ušetříte čas během týdne. Ihned po návratu z nákupu můžete potraviny umýt, osušit, nakrájet na plátky nebo kostičky, nasekat a do čistých uzavíratelných nádob. Později se budou hodit ke svačině nebo k vaření. Čerstvé potraviny, které se rychle kazí, můžete také zamrazit.
- Šetrnost
Sledujte, které suroviny je třeba spotřebovat a co zbývá. Nebudete tak zbytečně nic vyhazovat a možná objevíte nové zajímavé recepty. Před nákupem se také vždy nejprve podívejte do lednice, jestli nemáte potřebné suroviny na přípravu jídla dávno doma.
Pokud přeci jen nestihnete potraviny spotřebovat
- Nezkažené a nenačaté potraviny můžete darovat do potravinové banky a pomoci tak lidem v nouzi.
- Místo vyhazování můžete založit kompost.
Zdroj: https://www.epa.gov/recycle/reducing-wasted-food-home