Ať už se jedná o slané nebo sladké recepty, v mnohých z nich najdete vejce. A kdybyste je v receptu vynechali, nedosáhli byste požadovaného výsledku. Vejce jsou zkrátka neodmyslitelnou součástí naší kuchyně. Přečtěte si o nich pár zajímavostí. Víte například, proč jsou některá vejce bílá a některá hnědá?
Je vejce ještě použitelné?
Chcete mít jistotu, že vejce, která uvaříte, budou čerstvá? Ponořte je tedy do sklenice s vodou. Vejce, které vyplave na povrch, spatřilo světlo světa už před nějakou dobou a měli byste ho vyhodit. . Jak totiž vejce stárne, přes skořápku se z něj vytrácí voda a tím je vejce lehčí a lehčí. Čerstvé vejce poznáte tak, že bude na dně v horizontální poloze.
Proč je jedno vejce bílé a druhé tmavší
Jiná plemena slepic mají různě barevné skořápky, záleží také na stravě, kterou slepice dostávají. Rozdíl v barvě nemá vliv na chuť vajíček. Skvrnitá vajíčka pocházejí od perliček a modrá od kachen.
Pečlivě oddělte žloutek od bílku
Pokud si recept žádá pouze použití bílku, dbejte na to, abyste od něj žloutek dobře oddělili. V opačném případě se vám bílek špatně vyšlehá. Případně můžete koupit důmyslný oddělovač žloutků od bílků.
Co když jsou vejce prošlá?
Nepoužívejte vejce, které překročily datum spotřeby. V obchodě vejce vždy dobře zkontrolujte, jestli nejsou naprasklé. Prasklinami se do vajec mohou dostat bakterie salmonely. Před i po práci se skořápkami si vždy umyjte ruce. Nejezte syrová vejce, opět tam hrozí riziko salmonely. Teplem se tato nákaza ničí.
Jak správně šlehat bílky
Bílky hodinu před šleháním vyndejte z lednice a dejte do mísy z víkem. Dosáhnete tak toho, že bílky získají větší objem a pěna nebude tolik padat. Při šlehání přidejte špetku soli, díky ní vám půjdou bílky ušlehat snadněji.