V prodejnách zdravé výživy, ale už i v běžných supermarketech, najdete širokou nabídku kuchyňských olejů získávaných z různých surovin. Které z nich byste měli zařadit do svého jídleníčku? A které jsou zdraví škodlivé?
Sezamový olej
Působí jako prevence proti osteoporóze, nemocem srdce a cév, nádorům prostaty, rakoviny plic a tlustého střeva. Snižuje cholesterol a díky obsahu antioxidantů posiluje imunitu. Obsahuje vitaminy E, vápník, hořčík, zinek, B6, K a lecitin. Navíc působí proti depresím, zklidňuje mysl, zlepšuje paměť, podporuje trávení. Pomáhá také ženám v menopauze.
K dostání je v rafinované a nerafinované podobě. Pro tepelné úpravy je vhodný rafinovaný. Sezamový olej je kromě smažení oblíbený i do salátů. V porovnání se slunečnicovým olejem má vyšší podíl omega 3 mastných kyselin.
Ze sezamu se jako z první rostliny vůbec získával olej.
Mimo kuchyň ho můžete použít také jako masážní či pleťový olej.
Omega 3 mastné kyseliny jsou důležité pro naše zdraví: snižují tlak i krevní tuk, podporují správnou činnost srdce, mají pozitivní vliv na zrak i mozek. Najdete je např. v těchto potravinách: makrela, tuňák, losos, chia, lněná, slunečnicová semínka, vlašské ořech.
Lněný olej
Tento olej obsahuje největší množstí omega-3 mastných kyselin ze všech rostlinných olejů. Po otevření ho musíte rychle spotřebovat, počítejte s tím při jeho nákupu. Zkažený chutná hořce. Doporučuje se denně přidávat 3 kávové lžičky do pokrmů. Pomáhá proti zánětům, čistí cévy, zvyšuje imunitu, používá se i při dietě.
Lněný olej přidávejte do jídel až po jejich tepelné úpravě. Zahříváním by se zničil obsah omega-3 mastných kyselin. Vynikající je ve spojení s dušenou mrkví (získáte tak megazdravou svačinu) či rýží. Buďte opatrní na jeho kombinaci s ostatními surovinami, jeho chuť je hodně výrazná.
Tip: Lněný olej uchovávejte v menším množství v lednici, zbytek zmrazte. Pro nejlepší využití jeho vlastností ho spotřebujte dříve, než udává výrobce.