Zabrousíme trochu do historie a povíme si, odkud se do světa rozšířily saláty, které si často dáváme. Věděli jste například, že Čechy tolik oblíbený šopský salát pochází z Bulharska?
Caprese
Tento salát pochází z Itálie, konkrétně z Kampánie. Jeho název se odvozuje z města Capri, kde recept vznikl. Nejprve místní obyvatelé používali rajčata, mozzarellu, olivový olej, česnek jako běžnou součást receptů, asi v polovině 20. století se tento salát ustálil do podoby, ve kterého ho známe dnes. Základem jsou nakrájená rajčata a mozzarella nakrájené na plátky, zakápnuté olivovým olejem.
Caesar salát
Možná jste někdy přemýšleli, který césar měl tento salát v oblibě, že se po něm jmenuje salát. Ve skutečnosti byl restauratér, Ital Caesar Cardini, který pobýval v Mexiku. Připravuje se z římského salátu a typické zálivky, kde nesmí chybět sardelky, hořčice, parmazán a olivový olej.
Šoský salát
Oblíbený salát v českých restauracích má svůj původ pro mnohé možná překvapivě v Bulharsku. Název získal podle obyvatel, kteří ho často podávali společně s vodkou nebo anýzovkou.
Waldorf
Za vznik oblíbeného salátu vděčíme číšníkovi newyorského hotelu Waldorf Astoria. Poprvé ho svým hostům nabídl v roce 1893. Základem je ledový salát, jablka, ořechy, majonéza.
Coleslaw
Stejně jako caesar salát, je i Coleslaw velmi oblíbený u Američanů. Připravuje se ze syrového zelí, nakrájeného na tenké nudličky, smíchaného s mrkví, celerem a majonézou.
Nicoise
Salát Nicoise (čti „nysoas“) pochází z Azurového pobřeží ve Francii. Patří do něj hlavně rajčata, fazolky, tuňák v konzervě, vejce uvařené natvrdo.