Pokud máte jako správný Čech polévkovou náturu, trend vývarů si nesmíte nechat ujít. V tuto chvíli ale frčí zatím jen v New Yorku, kde ho rozjel šéfkuchař Marco Canora. Jeho bistro, které nese jméno Brodo, nabízí výhradně jen vývar v kávovém kelímku.
Vývar je nejlepší lék na kocovinu, posiluje kosti, zlepšuje stravování, zahřeje během tuhé zimy a nasytí hladové břicho během rychlé pracovní obědové pauzy. To prokoukla hvězda kulinářského světa Marco Canora, který se během kariérního vzestupu, jak sám říká, stal díky stresující profesi šéfkuchaře naprosto šíleným, nezdravým a s těžkou nadváhou. Když si uvědomil, že přežije pouze, když změní svůj životní styl, začal hledat odpověď na jednoduchou otázku; jak nadále pracovat v kuchyni a neodrovnat si zdraví před třicítkou? Jednoduše. Začal namísto snídaně, oběda i večeře pít domácí vývary rovnou z misky. Jeho zdravotní stav se začal velmi rychle zlepšovat, cítil se plný energie a nasycený. V tu chvíli přišla dlouho hledaná odpověď. Co takhle otevřít bistro se specializací na kvalitní vývar z různě kombinovaných ingrediencí.
Jeho italský původ zaručil nejen znalost v oblasti dělání vývarů, ale také si získal důvěru ze strany zaměstnanců a příchozích strávníků. Vývar je totiž základem italské kuchyně. Používá se při přípravě rizota, straciatelly (polévky z vývaru a vajec), pasty ve vývaru (klasického Vánočního prvního chodu). Kromě italských vlivů začal také zkoumat vývar v kontextu ostatních kultur. Inspiruje se francouzskou, japonskou, korejskou, čínskou i východoevropskou kuchyní. Kosti a zeleninu s bylinami a kořením vaří až osm hodin a poté ji nabízí horkou s petrželkou či koriandrem v papírovém kelímku, ve kterém byste čekali latte. Těšte se, že trend přijde i k nám. Kdo bude první na trhu?
Autor článku: Ráchel Smékalová