V minulém článku jsme se dozvěděli nejen to, jak používat žitnou mouku při pečení. Dnes se dočtete, jak je pro nás žitná mouka přínosná. Věděli jste, že díky ní můžete zhubnout?
1) Váha & Cholesterol
Žitná mouka může pozitivně ovlivnit váš metabolismus. Je opravdu prokázáno, že žitná mouka se lehčeji tráví a pomáhá proti tloustnutí a obezitě. Celé zrna žita zlepšují citlivost na inzulín a snižují cholesterol v plazmě, což z žita dělá potravinu, jež snižuje cholesterol a po které se tolik nepřibírá, zatímco po pšenici vám narůstá pupík.
2) Kontrola glukózy
Žitná mouka a žitný chléb také mohou pomoci regulovat a zlepšovat profil glukózy v krvi. Když vědci ze Švédska studovali účinky žita na pacientech, kteří právě snídali, zjistili, že celozrnné žitné produkty, hlavně žitný chléb, prokazatelně zlepšovaly glykemický profil, stabilizovaly reakce na inzulin a zlepšovaly citlivost na něj.
3) Krotitel chuti
Nejenže budete mít potřebu díky žitu jíst méně, budete se díky němu také citit nasyceni daleko delší dobu. V jedné studii bylo prokázáno, že pacienti, kteří dostávali stejný kalorický příjem z jejich snídaně, kterou však tvořila žitná kaše a ne ta pšeničná, se cítili plni až po dobu osmi hodin po konzumaci a neměli potřebu se ještě dojídat jiným jídlem. V podobné studii vědci zase nahradili žitnou kaši žitným chlebem, a dospěli k následujícími výsledku: po konzumaci žitného chleba například ke snídani nebude mít člověk takovou chuť na následující jídlo, protože bude jednoduše nasycen snídaní.
4) Záněty v těle
Když byla pacientům s metabolickým syndromem předepsána 12ti týdenní dieta, při které měli konzumovat žito a těstoviny, ukázalo se, že reakce na inzulín byly po jídle lepší a pomáhaly snižovat záněty v těle v porovnání s dietou, při které konzumovali oves, pšeničný chléb a brambory. Toto snížení zánětů u pacientů s metabolickým syndromem může taktéž vést ke snížení cukrovky.
5) Ovlivnění genů
Bylo prokázáno, že i když každý si s sebou neseme nějaké geny (rodiče mají nadváhu, já ji budu mít taktéž), správná strava a životní styl nám můžou pomoci snížit jejich vliv. V jedné studii bylo prokázáno, že u pacientů, kteří jsou ‘’předurčeni’’ k nadváze, k ní skutečně dochází, konzumují-li ovesno-pšeničnou stravu, a že u nich taktéž může dojít k různým onemocněním, například k cukrovce. Čemuž by zabránili, pokud by konzumovali žitnou stravu.
6) Žlučové kameny
Vysoký obsah nerozpustné vlákniny, který je v žitných produktech, může snížit riziko vzniku žlučových kamenů. Vláknina v žitné mouce urychluje čas eliminace ve střevě a snižuje množství žlučových kyselin v žaludku, které napomáhají při vzniku žlučových kamenů. To proto jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako například žito, výborným pomocníkem při trávení a vylučování odpadů z těla.
7) Bojovník proti rakovině
Celozrnná žitná mouka je skvělým pomocníkem při boji s rakovinou! Obsahuje totiž spoustu rozpustné a nerozpustné vlákniny, polyfenoly, saponiny, kyselinu fytovou, odolný škrob a inhibitory proteázy – všechny tyto látky brání rakovinovým buňkám před rozšířením! Tyto fytonutrienty, které pomáhají v boji s rakovinou (a slouží i jako její prevence), také prokázaly schopnost snížení rizika srdečních onemocnění a negativních symptomů menopauzy.
Zdroj: https://draxe.com//