V minulém článku jste se dozvěděli, které potraviny se nemusejí skladovat v chladu a stačí je mít na kuchyňské lince. Nyní se podíváme na to, které potraviny a jak uchovávat v lednici. Jelikož ne všechny části uvnitř lednice jsou chlazeny rovnoměrně, dozvíte se, na jakém místě vaše potraviny uchovávat, aby vydržely dlouho čerstvé.
Mléčné výrobky: Mléko, smetana, jogurt, a mnoho dalších mléčných produktů vydrží nejdéle, jsou-li uskladněny na vrchních poličkách ve vaší lednici. V této oblasti je teplota nejustálenější, tím pádem vydrží déle.
Vejce: Některé lednice přímo vybízejí k tomu, abyste uskladnili vejce na straně u dveří. Neskočte jim na to – dveře jsou tou nejteplejší částí z celé ledničky! Vejcím nejvíc svědčí, necháte-li je na poličce v jejich původním obalu.
Houby: Houbám koupeným v obchodě nejlépe prospěje, zůstanou-li v originálním balení. Jakmile je jednou otevřete, obalte celé balení fólií. Hřiby jsou nejlépe uskladněny v papírových obalech v dolních otevíracích přihrádkách ve vaší lednici.
Zelenina: Veškeré zelenině nejvíc svědčí uskladnění v perforovaných plastových sáčcích ve spodních otevíracích přihrádkách vaší lednice. Abyste zabránili předčasné zkáze, dejte je stranou od ovoce, které produkuju látku ethylen: jablka, peckoviny, manga, hrušky a kiwi.
Ovoce: S výjimkou melounů, citronů a banánů, by mělo být ovoce uskladňováno v lednici v odlišných přihrádkách, nežli zelenina. Neomývejte ovoce dlouho předtím, než se jej chystáte sníst – přebytečná voda urychluje rozkládání. Zatímco celým citronům nejlépe prospěje, necháme-li je volně ležet na lince, ty nařezané můžeme zabalit do sáčku a uskladnit je v lednici.
Sýr: Sýr může být při uskladnění zabalen do porézního materiálu. Originální papír od sýru je ten nejlepší, ale i voskový papír nebo pergamenový vám udělají dobrou službu. Před uskladněním udělejte sýru menší ´´očistu´´: seškrábněte povrch hladkým (nezoubkovaným) nožem, abyste odstranili veškerý přebytečný olej, který se může ´´zpotit´´ při pokojové teplotě.
Každý sýr by měl být zabalen zvlášť a označen názvem a datem spotřeby. Vyhněte se plastovým obalům za jakoukoliv cenu – sýr může nasát pachy a chemikálie z plastu. Není nic horšího, nežli drahý sýr, který je cítit po plastu nebo je přešlý, takže správné uskladnění opravdu stojí za to.
Maso: Masu nejlépe svědčí, skladujeme-li ho v té nejchladnější části v lednici – na spodu. Odstraněním maloobchodního obalu a přebalením masa do fólie možná prodlouží jeho životnost na pultě, maso byste měli však sníst během čtyř dnů od doby pořízení.
Ryby: Předtím, než dáte do ledničky kus ryby, kompletně ji usušte a zabalte do voskovaného papíru. V té nejchladnější části vaší lednice vydrží čerstvé až po dobu dvou dnů, ujistěte se však, že nezapáchá, předtím, než se ji chystáte uvařit. Pokud je opravdu cítit, nebo má špatnou barvu, vyhoďte ji.
Koláče: Koláče obsahující vejce (pudinkové nebo koláče na krémové bázi) by měly být uskladněny v lednici, na ně byste měli volně položit obal.
Droždí: Zatímco droždí může vydržet ve spíži, nejlépe však uděláme, uskladníme-li jej v lednici (nebo mrazáku – na delší dobu). Jakmile ho jednou vystavíme teplu a světlu, je rázem nepoužitelné.
Bylinky: S bazalkou, petrželí, koriandrem, a dalšími listnatými a vodnatými bylinkami by mělo být zacházeno jako s květinami: oddělte jakékoliv zatočené lístky, zastřihněte malou část stonku a dejte je do sklenice s vodou. Volně je pokryjte sáčkem, tímto způsobem vám vydrží čerstvé až po dobu jednoho týdne. Odolnější bylinky, jako je například tymián nebo rozmarýn, mohou být obaleny navlhčeným papírovým ručníkem a uloženy v plastových sáčcích.