5. Dodržujte bezpečnou vzdálenost
V obchodě se pohybujte alespoň dva metry od ostatních lidí.
6. Jaké potraviny nakupovat
Nedoporučuje se kupovat nebalené pečivo, mnoho obchodních řetězců už i rohlíky ukládá po několika kusech do igelitových sáčků.
7. Platba a úklid potravin
Plaťte bezkontaktní kartou a číslo pinu vyťukejte v rukavicích. Potraviny pak v rukavicích uložte do tašky. Pokud musíte sáhnout na její popruhy, otřete je antibakteriálními ubrousky, nebo se snažte vychytat to, abyste na popruhy tašky nemusili v rukavicích sahat.
8. Kam s rukavicemi?
Jednorázové rukavice vyhoďte hned poté, co vrátíte vozík nebo košík. Nepoužívejte je opakovaně. Bavlněné rukavice zabalte do sáčku a doma je vyvařte 5 minut a po uschnutí je ještě po dobu 5 minut přežehlete.
9. Umyjte si ruce
Po příchodu domů si pořádně umyjte ruce po dobu 20 sekund.
10. Co s nákupem doma?
I když se přenos viru z potravin zatím nepotvrdil, pokud chcete být opravdu pečliví, otřete doma plastové obaly potravin, sklo, plechovky, antibakteriálním ubrouskem. I kdyby byl na potravinách přítomný vir, sám o sobě vám neuškodí. Nákaza by hrozila, kdybyste se ho dotkli a pak si rukou sáhli na obličej, ústa. Proto neuškodí, když si ruce umyjete po úklidu potravin, a pak i po otevření a nalití například krabicového mléka. Další možností je nechat nákup „uležet“ a bezpečně ho použít teprve poté, až budete vědět, že už na něm viry nejsou. Řiďte se následujícím přehledem.
Jak dlouho virus přežije na různém povrchu:
- 24 hodin na kartónu
- 4 hodiny na mědi
- 2-3 dny na umělé hmotě nebo nerezové oceli
- 3 hodiny vydrží
11. I když coronavirus mění naše zvyklosti, nepoddáme se mu
Dodržujte předchozí doporučení, abyste ochránili sami sebe i vaše okolí. V žádném případě se jím ale nenechte rozhodit. Buďte tu pro ostatní a i vy se budete cítit lépe. Držíme nám všem palce!