Připravit domácí kvašenou zeleninu nemusí být žádná věda. Pokud si chcete uchovat na později zbytky letní úrody nebo naopak čerstvě dozrávající podzimní zeleninu, připravte si k ruce pár skleniček a pusťte se do toho s námi.
1. Jaký druh zeleniny vybrat?
Neexistuje mnoho druhů zeleniny, které se ke kvašení nehodí, přesto je dobré držet se několika zásad:
- Konzistence
Vybírejte zeleninu pevnější konzistence. Čím čerstvější bude, tím bude křupavější a vhodnější k nakládání. Rozhodně nepoužívejte zeleninu starou nebo uvadlou. - Menší kusy
Pokud si vyberete přirozeně drobný druh zeleniny, můžete klidně nakládat vcelku. Velké kusy zeleniny se naopak hodí nakrájet na malé kousky. - Nebojte se experimentovat
Nakládané okurky jsou vynikající! Nebojte se ale vyzkoušet třeba ani kukuřici, vypeckované třešně, nebo růžičkovou kapustu. Objevte svůj originální recept.
2. Jak připravit nálev?
Bez nálevu zelenina nezkvasí. Pro jeho přípravu budete potřebovat ten správný poměr octa, soli, cukru a vody. Obecně je dobré držet se následujícího receptu: 1 šálek bílého octa, 2 lžíce soli, 2 lžíce cukru, 2 lžíce koření (hořčičná semínka, pepř, apod.) a 2 šálky vody. Vše zahřejte na pánvi a přelijte zeleninu ve skleničce. Takto připravené pickles nejsou zavařené, ale v lednici vydrží až po dobu 2 měsíců.
3. Oblíbené kombinace
Nechte se unášet vlastní fantazií a nebojte se zkoušet nové recepty. Pokud ale budete chtít pro začátek vyzkoušet něco trochu osvědčeného, můžete se inspirovat třeba těmito kombinacemi:
- Fenykl s kurkumou, hořčičnými semínky a semínky fenyklu
- Sladká kukuřice s cibulí, jalapeño a koriandrem
- Květák s estragonem a koriandrem