Ať už lískové, vlašské, kešu nebo jiné druhy ořechů – všechny obsahují zdraví prospěšné látky. Díky obsahu esenciálních kyselin, bílkovin, vitaminů, minerálů, si ořechy právem žádají o naši pozornost.
Ořechy se dají použít při přípravě jak sladkých jídel – krémů, sladkých pomazánek, cukroví, zmrzlin, dortů, tak i slaných – sýrových pomazánek, nádivek. Často, když máme chuť na něco dobrého, sáhneme po nějaké hotové pochutině z obchodu a na ořechy si ani nevzpomeneme. Kupte si domů pytlík mandlí a lískových ořechů a denně jich několik snězte.
A teď už jsme na nákupu a vybíráme ty nejlepší ořechy. Jak na to? V první řadě se podívejte na datum minimální trvanlivosti. Pokud se blíží její konec, ořechy mohou ztratit svou vůni, na pohled vypadají jaksi unaveně a také když je přinesete domů, měli byste je sníst co nejdříve. Často se totiž stává, že se něco pořídíme domů a vzpomeneme si na to až půl roku poté. To by se vám u ořechů stát nemělo.
Pokud jsou na ořechách stopy plísní, nekupujte je. Plísně byste se totiž zbavili až při teplotách přes 100° C. Když kupujete ořechy ve skořápce, přesvědčte se, zda není skořápka na nějakém místě poškozená. Tudy se totiž může do ořechu dostat plíseň.
Jestliže koupíte ořechy v igelitovém zataveném sáčku a doma po otevření nelibě voní, máte nárok takový výrobek reklamovat. Při koupi ořechů je tedy dobré schovat si účtenku.