Posílat Marušku pro jahody v lednu se zkrátka nevyplácí. V dobře zásobených supermarketech velké červené jahody sice najde, ale chutnat budou skoro jako voda a po vitamínech zbyla možná tak homeopatická dávka. Vybírat si sezónní ovoce, zeleninu, houby, ale také třeba maso, se vyplatí z hlediska chuti i ceny. Proto jsme pro vás připravili přehled toho, na čem si pochutnáte v jednotlivých měsících v roce.
Září
Prázdniny jsou za námi a zůstali nám vzpomínky na dovolenou a komora plná zavařenin. Ani v září se ale ještě nemusíme uskromňovat a užít si začínající podzimní počasí i sezónní ovoce a zeleninu. V září se totiž začínají sklízet jablka, hrušky, brambory, pórek, cibule, červená řepa a hlavně dýně! Od září se také začínají sklízet vlašské ořechy, které jsou výborným zdrojem omega 3 mastných kyselin, které podporují správné funkce mozku a jsou vynikající do dezertů a vánočního cukroví. Zkrátka se zahřejte dýňovou polévkou a teplým koláčem s ořechy a zapomeňte na stesk po létě, ono zase přijde 🙂
Říjen
V říjnu se pořádají hony a tak jsou na místě recepty se zvěřinou, jako jsou srnky, daňci, divočáci, koroptve a bažanti doprovázení hutnými omáčkami. Pomalu se začínáme balit do hutného zimního oblečení, svlékání do plavek už příliš nehrozí a proto je čas si dopřát hutnější dezerty, například s čokoládou. Na konci října je tady navíc Halloween, který si přes svůj americký původ získává oblibu zejména u dětí a tak se hodí zásobit se dýněmi.
Kromě podobných druhů ovoce a zeleniny jako v září si stále pochutnáme na vlašských ořeších a konečně se sklízí také vinná réva! Určitě vás napadá, čím si na takovou sklizeň připít… burčákem!
Listopad
Mohlo by se zdát, že v listopadu už toho moc neroste a příroda se jen připravuje na zimu. Chyba lávky. Právě v listopadu je totiž sezóna jedlých kaštanů, ze kterých si můžete připravit polévku, pyré, nebo třeba sladké dezerty a zavařeniny. V listopadu si pochutnáte také na kdoulích, brusinkách a dovezených klementinkách, datlích a fíkách. Ze zeleniny začíná sezóna artyčoků, ale těšte se i na špenát, mangold a sladké brambory.
Prosinec
V prosinci jsou především vánoce, které jsou spojené s hojností. V našich klimatických podmínkách toho v prosinci moc neroste a hodí se spotřebovávat zavařené zásoby z léta a skladované ovoce, zeleninu a ořechy z podzimu. Dováží se k nám citróny, pomeranče, mandarinky, ananasy a datle, které sice nejsou lokální, ale v mnoha rodinách zkrátka tak nějak patří na sváteční stůl. Prosinci vládnou různé druhy cukroví, rybí polévka a kapr s bramborovým salátem.
První díl: Jak jíst levně a zdravě? Kupujte sezónní potraviny! (1.díl) najdete zde.
Druhý díl: Jak jíst levně a zdravě? Kupujte sezónní potraviny! (2.díl) najdete zde.
Autor článku: Eva Kožušníková