Na trhu, v supermarketu a možná dokonce i na zahradě! Na podzim zkrátka na dýně narážíme na každém kroku. A tady ten zmatek zdaleka nekončí. Máme tady máslovou, špagetovou, muškátovou, hokaido… kdo se v tom má vyznat? Dnes vám ukážeme, jak připravit jeden z nejoblíbenějších druhů – dýni hokaido a co z toho budete mít.
Jak na přípravu?
Dýně jsou druhem zeleniny, který se jí většinou tepelně upravený. Pokud byste přesto toužili ochutnat dýni hokaido syrovou, a nevylomíte si zub, klidně se do toho pusťte, jedovatá určitě není. Lépe si na ní ale pochutnáte například po upečení.
Přípravu začněte klasicky omytím. Pokud budete dýni konzumovat i se slupkou, můžete odstranit zbytky pesticidů podle návodu v článku Jak odstranit zbytky pesticidů z ovoce a zeleniny? Omytou dýni rozkrojte napůl a lžící z ní vydlabejte semínka. Dále si můžete vybrat:
Vaření: Pokud se rozhodnete dýni vařit ve vodě nebo ve vývaru. Nakrájejte jí na stejně velké kusy (kostky) a vložte je do vroucí vody. K uvaření bude stačit asi 20 minut.
Pečení: Troubu předehřejte na 180°C. Dýni nakrájejte na čtvrtiny (nebo menší kusy, záleží na velikosti dýně) a dejte na plech vyložený pečícím papírem. Můžete přidat kapku oleje a koření. Pečte asi 20 minut a vidličkou vyzkoušejte, zda je dýně správně měkká.
Příprava na pánvi: Dýni nakrájejte na malé kostičky a dejte do pánve s rozpáleným olejem. Opékejte asi 15 minut.
Proč je dýně zdravá?
Dýně hokaido nejen výborně chutná, ale její konzumace může pomoci doplnit do těla důležité vitamíny a minerální látky. Oranžová barva prozrazuje vysoký obsah beta-karotenu. V dýních ale najdeme i významný obsah hořčíku, draslíku, železa, mědi, zinku, vitamínů skupiny B a vitamín E.