Posílat Marušku pro jahody v lednu se zkrátka nevyplácí. V dobře zásobených supermarketech velké červené jahody sice najde, ale chutnat budou skoro jako voda a po vitamínech zbyla možná tak homeopatická dávka. Vybírat si sezónní ovoce, zeleninu, houby, ale také třeba maso, se vyplatí z hlediska chuti i ceny. Proto jsme pro vás připravili přehled toho, na čem si pochutnáte v jednotlivých měsících v roce.
Leden
První den v novém roce je pro některé ideálním pokrmem aspirin a silná polévka. Co si ale vychutnat po zbytek měsíce? Vzhledem k zimnímu počasí se v lednu větší úrody ovoce a zeleniny nedočkáme. Ze zeleniny si můžete vybrat růžičkovou kapustu, květák, sladké brambory a pórek. Z ovoce dobře chutnají jablka typu Bramley a z dovozu také citróny a datle. Zimní čas je ideální k přípravě různých polévek s kořenovou zeleninou a masem a k přípravě hutnějších jídel pro zahřátí a posílení organismu. K doplnění vitamínu C můžete vyzkoušet také řeřichu pěstovanou doma v kuchyni. A pokud se i v lednu rádi projdete a vyrazíte na houby, seženete penízovku sametonohou, která je přírodním antibiotikem, pomáhá snížit krevní tlak a hladinu cholesterolu.
Únor
Únor si užívají všichni milovníci poctivé české klasiky. Jedná se většinou o dobu masopustu a zabíjaček, proto únoru vládne vepřové maso, ale už ne z mladých selat, spíše mladé vepřové. Čerstvé jsou také různé uzeniny a salámy. Naopak už není sezóna kuřat a tedy ani vajec a většina zvěřiny je v únoru chráněná, proto většina masa, které ze zvěřiny objevíte v obchodech, pochází z mrazíren. Ze zeleniny je v únoru nejlevnější zelí a kapusta, ale najdete i mladou růžičkovou kapustu, černý kořen, z dovozu holandská rajčata a africké broskve a švestky. Doma můžete pokračovat v pěstování řeřichy a vydat se ven na sběr hlívy ústřičné. Pokud máte rádi sladké, pochutnáte si na masopustních koblihách a zamilované čokoládě. V únoru je totiž Valentýn a i když tento americký svátek možná z principu neslavíte, nevěříme, že si necháte ujít příležitost k uzobávání čokoládových bonbónů.
Březen
V březnu je ze všech mas nejlepší hovězí, protože se přes zimu dobytek dobře krmil. Naopak je složité sehnat dobré čerstvé kuře a zvěř je stále chráněná. Na trhu se objevují nové brambory, topinambury, holandské okurky a je možné sehnat bílý chřest, který je ovšem zatím dost drahý. Stále jsou na trhu také druhy zeleniny, které přezimovali, z dovozu jsou výborné pomeranče a z tuzemské produkce ovoce šťovík, který je výborným zdrojem vitamínů A, C, B1 a obsahuje také draslík, vápník a železo. Pomalu začínají růst houby a sbírat můžete začít šťavnatky jarní, ucháče obecné a ucháče obrovské.
Duben
Ta pravá sezóna bílého a zeleného chřestu začíná až v dubnu! Jeho čerstvost poznáte tak, že se po ohnutí zlomí a není gumový. K receptům s chřestem se výborně hodí další sezónní potravina, kterou jsou nové brambory a dále také jarní cibulka a polníček. Duben je navíc měsícem rebarborových koláčů a džemů! Z masa si pochutnáte na jehněčím, kůzlečím, mladých kuřatech nebo holoubatech. Nouze není ani o vajíčka. Vajíčka jsou nedílnou součástí velikonoc, které připadají na březen nebo duben a během nichž si nejčastěji dopřáváme kopřivovou nádivku, mazanec, velikonočního beránka, vajíčkovou pomazánku, spoustu čokolády a mnoho dalších klasických i méně klasických specialit. Z hub se vydejte hledat smrže a kačenku českou.
Autor článku: Eva Kožušníková