Houby jsou neodmyslitelnou součástí české kuchyně a jejich využití je opravdu široké. Jednou z nejoblíbenějších druhů hub u nás jsou václavky, které se vyznačují svým charakteristickým tvarem a chutí. Václavky jsou ideálním doplňkem do gulášů, omáček i polévek, ale také se skvěle hodí k nakládání do octových nálevů. Dnes si představíme pět zajímavých receptů s václavkami, které rozhodně stojí za vyzkoušení!
Václavky – neodmyslitelný prvek české kuchyně
Tyto malé, kulaté houby mají výraznou chuť a vůni, která dokonale doplňuje tradiční česká jídla. Václavky se často používají do gulášů, kde dodávají bohatou chuť masu. Jejich přítomnost ve směsi masa, cibule a koření je pro mnoho Čechů zásadní pro autentický gulášový zážitek. Další oblíbené použití václavek je v octovém nálevu, kdy se podává s různými druhy uzenin nebo nakládaných pokrmů. Kyselost václavek perfektně vyvažuje tučnost uzenin a dodává jim pikantní aroma.
Vzhledem k tomu, že václavky rostou na vlhkých loukách a pastvinách po celém území České republiky, jsou snadno dostupné pro sběr. Mnoho lidí si proto rádo zajde na jaře do lesa s košíkem a nasbírá si své vlastní václavky na další vaření. Při správném skladování lze tyto houbičky sušit nebo zamrazit tak, aby byly po celý rok k dispozici. Václavky jsou také oblíbenou surovinou pro výrobu různých druhů omáček a polévek, protože dodávají jídlu nezapomenutelnou chuťovou nuanci. Bez václavek by česká kuchyně rozhodně nebyla tak bohatá a chutná!
Pět zajímavých receptů s václavkami pro gurmány
Jedním z nich je například guláš s václavkami. Stačí si nakrájet čerstvé václavky a smažit je spolu s cibulí na oleji. Poté přidat hovězí maso nakrájené na kostičky a dusit ho do měkka. Při dochucování lze použít klasické koření jako papriku, kmín nebo majoránku. Guláš podle tohoto receptu bude mít výraznou chuť díky kombinaci masa a aromatických václavek.
Dalším zajímavým receptem s václavkami je jejich nakládání do octového nálevu. V tomto případě se musíme postarat o správný výběr hub – vybrat jen ty mladé a pevné exempláře bez poškozených míst. Vložte je do sklenic společně s cibulovými kolečky, bobkovým listem, pepřem a solí. Nalijte octový roztok (smísit ocet, cukr a vodu) tak, aby byly houby celé ponořené ve slaném nálevu. Sklenice uzavřete a nechte je v chladu odležet minimálně týden. Nakládané václavky jsou skvělým doplňkem k různým pokrmům, jako jsou saláty či sendviče, a jejich chuť se s postupujícím časem ještě prohlubuje.