Veganství má za sebou dlouhou historii. Vše začalo u hippies a následně se o něj začaly zajímat i známé osobnosti, jako je například Bill Clinton, Jay Z, Beyoncé a mnoho dalších. Předtím, než se také rozhodnete stát se veganem, měli byste si přečíst následující řádky.
Budete potřebovat náhražku za vitamín B12
Tento vitamín se přirozeně vyskytuje jen v živočišných potravinách. Pravděpodobně proto budete muset častěji sáhnout po obohacených potravinách nebo doplňcích stravy, jež tento vitamín obsahují. Jinak můžete ztratit chuť k jídlu, budete unavení, slabí a tak dále.
Důležité je také železo
Existují dva typy železa, a pouze jeden z nich se nachází ve veganské stravě. Snažte se konzumovat spoustu luštěnin, slunečnicových semínek, rozinek a listnaté zeleniny.
Budete si muset najít nové zdroje bílkovin
Bílkoviny jsou základ. Rozkládají se na aminokyseliny, jež podporují růst buněk a jejich obnovu. Nejlepším zdrojem bílkovin je sója, čočka, quinoa a seitan.
Neměli byste nahrazovat živočišné výrobky nezdravým jídlem
Rozhodně neuděláte dobře, budete-li neustále konzumovat těstoviny, bílé pečivo, smažené sýry a podobně. Zaměřte se na zdravé potraviny.
Opatrně se sójou
Nic se nemá přehánět a ke každému jídlu byste neměli jíst sóju. Snažte se jídla kombinovat. Nejlepšími sojovými zdroji jsou tofu, sójové mléko, tempeh, miso a edamame – zacházejte s nimi však opatrně.
Neskočte do toho po hlavě
Lépe uděláte, pokud si celou stravovací změnu promyslíte a půjdete na ni pomalu, krok za krokem. Začněte tím, že budete snižovat konzumaci masa a přidávat více zeleniny ke každému jídlu.
Připravte se na to, že budete muset číst obaly potravin
Pokud to s veganskou stravou myslíte opravdu vážně, připravte se na to, že si budete číst etikety a budete se zajímat o to, co dané produkty obsahují.
Zdroj: https://www.vegan.com