Podle venkovních teplot to vypadá, že se léto neúprosně chýlí ke konci, k sukním je třeba nasadit punčocháče a večer se zahřát šálkem voňavého čaje. Sladíte? Přinášíme vám malý průvodce po různých druzích cukrů a sladidel, který se hodí prostudovat nejen před oslazením horkého nápoje, ale třeba i před pečením bábovky. Jaké základní druhy cukrů můžete pořídit a který je ten nejzdravější?
Bílý řepný cukr
Nejznámějším a nejpoužívanějším druhem cukru je u nás ten bílý řepkový. V Evropě se rozšířil v 19. století, kdy se kvůli probíhajícím napoleonským válkám nedostávalo třtinového cukru z kolonií. Bílý řepný cukr je někdy nelichotivě označován jako „bílé zlo“, zejména kvůli jeho vysoké kalorické hodnotě a nulovému obsahu výživných látek. Na trhu najdete mnoho zdravějších variant, ale bílý cukr zůstane pravděpodobně nejlevnější.
Hnědý řepný cukr
Výhodou u nás prodávaného hnědého řepného cukru je jeho český původ. Oproti bílému cukru může obsahovat minerální látky a vitamíny a jeho cena bude nižší, než cena třtinového cukru se stejnými výživovými hodnotami.
Hnědý cukr ale bohužel vůbec nemusí být zdravější než bílý cukr! Vše totiž záleží na postupu jeho výroby. Jednou z variant je obarvení a ochucení bílého cukru třtinovou melasou. V takovém případě bude mít hnědý cukr stejné výživové hodnoty, jako třtinový cukr. Pokud bude ale bílý cukr dobarven karamelem, jde jen o „obarvený bílý cukr“ a žádné minerální látky navíc se v něm nevyskytují. Poslední možností výroby je nedočištění řepného cukru, který tak obsahuje zbytkovou řepnou melasu. Ta obsahuje draselné a sodné soli, které mohu být při pravidelné konzumaci zátěží pro ledviny.
Třtinový cukr
Třtinový cukr se u nás nepěstuje a jedná se tak vždy o surovinu dováženou z tropických krajin. Z toho také plyne její vyšší cena. Třtinový cukr najdete v mnoha různých odstínech, typická je pro něj karamelová vůně i příchuť a díky přirozenému obsahu melasy je nositelem mnoha minerálních látek. Ani tak ale není třtinový cukr zdravé konzumovat pravidelně ve velkém množství.
Kokosový cukr
Kokosový cukr je vlivem internetu poslední dobou populární. Vzniká z květů a vyniká svým obsahem živin, jako je železo, zinek, vápník, draslík, několik mastných kyselin krátkého řetězce a antioxidanty. Navíc má výjimečný obsah inulinu, který může pomoci zmírnit výkyvy krevního cukru. Pro smysluplnou dávku výživných látek by bylo nicméně nutné zkonzumovat opravdu velké množství kokosového cukru. Také s kokosovým cukrem je tedy vhodné zacházet s mírou.
Palmový cukr
Palmový cukr vzniká sušením palmové mízy a běžně se používá v jihoasijské kuchyni. Jeho výhodou ve srovnání s řepkovým cukrem, je nižší obsah kalorií. Zároveň má ale také o něco nižší sladivost.
Hroznový cukr
Hroznový cukr není vhodné používat k obyčejnému slazení. Má nižší sladivost, než cukr bílý a rychle přechází do krve, což způsobí výkyvy hladiny cukru v krvi. Naopak se hodí v případě potřeby rychle dodat energii, například u pacientů při rekonvalescenci, u těžce fyzicky pracujících lidí, sportovců a dětí.
Ovocný cukr
Sladivost ovocného cukru je sice ve srovnání s řepným cukrem o 20 – 40% nižší, zato se ale cukr pomaleji vstřebává do krve a může být proto vhodnější volbou pro diabetiky. Hodí se zejména do studené kuchyně a k doslazení nápojů.
Rapadura
Rapadura je sušená třtinová šťáva a základním rozdílem mezi ní a samotným třtinovým cukrem je ten, že rapadura nebyla čištěna vůbec a nebyla z ní tak odstraněna žádná melasa. Vyniká proto obsahem minerálních látek a téměř vždy se prodává v bio kvalitě. Rapadura má ale také výraznou chuť, na kterou je potřeba si zvyknout.