Co si budeme povídat, v dnešní době je nejjednodušší sáhnout v regálu supermarketu po průmyslově vyráběných potravinách. Ty ale neobsahují žádnou nebo téměř žádnou vlákninu. Při jejím nedostatku můžete trpět zácpou nebo žaludečními potížemi.
Zvlášť děti, ale i my dospělí, jíme rádi bílé pečivo, jako je chleba, rohlíky, sladké koláče. Ty se stávají každodenní součástí našeho jídelníčku. Rádi proto zapomínáme na zdravé potraviny, které nejsou možná tak lákavé, většinou s nimi musíme před snězením něco udělat (okrájet, omýt, zpracovat), ale zato jsou důležité pro vyváženou stravu.
Vláknina je pro náš organismus nepostradatelná. Vyvolává v nás pocit nasycenosti, přitom nezvyšuje příjem energie a pomáhá při správném trávení. Při její zvýšené konzumaci dbejte na to, abyste dostatečně pili.
Najdete ji převážně v potravinách rostlinného původu. Přidává se také do některých průmyslově vyráběných potravin. Hodně vlákniny obsahují například ořechy, rajčata, květák, celer, lněná semínka, pšeničné klíčky, fazole, hrách, oves, žito, ječmen. Z ovoce jablka, banány. Ze zeliny obsahuje velké množství vlákniny například brokolice, mrkev.
Denně bychom měli sníst 30 g vlákniny. Nejlepším způsobem, jak dosáhnout jejího pravidelného příjmu, je zvyknout si vlákninu pravidelně zařazovat do svého jídelníčku. Nasypte si například při snídani do bílého jogurtu lněná semínka a přes den si dávejte ke svačině banán a jablko.